2015

Navigácia

  • TESZTELÉS 9 - 2016

    TESZTELÉS 9 - 2016

    Országos felmérés keretén belül iskolánk végzős tanulói három tantárgyból "vizsgáztak". A felmérés eredményeit a központosított javítás után közöljük

    Néhány fénykép a felmérésről a fényképalbumban található:  https://zshornapoton.edupage.org/album/?#gallery/114

  • HÚSVÉTVÁRÓ

    HÚSVÉTVÁRÓ

    Hagyományos HÚSVÉTVÁRÓ fogalkozásunkat március 17-én tartottuk meg 40 tanuló részvételével.

  • KARÁCSONYI ÜNNEPVÁRÓ

    A Községi Hivatal és az Alapiskola közös szervezésében került megrendezésre hagyományos

    KARÁCSONYI ÜNNEPVÁRÓNK

    Idén nyolc foglalkozás közül választhattak a kézműveskedni vágyó gyerekek. Készíthettek drót karácsonyfát, üdvözlőlapot, pamutos díszt, hóembert, angyalkát, kottás gömböt, asztaldíszt és díszíthettek mézeskalácsot.

    A foglalkozásokat vezették, illetve segédkeztek:

    Pedagógusok: Brunczvik Judit, Fiala Erzsébet, Gálffy Éva, Mikos Melinda, Mancal Erika, Rózsa Andrea, Szabó Euridike, Anda Mária

    Szülők és iskolabarátok: Bernáth Rita, Bernáth Szimona, Juhász Zsuzsa, Pollák Sárika, Tóth Denisza, Tóth Tímea, Varga Anita

    A mézeskalácsot sütötték, illetve segédkeztek a díszítésnél: Cséfay Ilona, Hervai Gizella, Szűcs Mária és Zsemlye Borbála.

     

    A rendezvényt anyagilag a Községi Hivatal és a Szülői Szövetség támogatta.

    A többi támogatónk: Szabó Gabika, Földes Mária

    A koszorúkhoz az örökzöld ágakat, a fa alapokat és a frissítőt a községi hivatal dolgozói biztosították.

    Mindenkinek köszönet a segítségért és az együttműködésért.

     

    fotók a FÉNYKÉPALBUMBAN  https://zshornapoton.edupage.org/album/?#gallery/112

  • 1848-1849-ES FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC

    1848-1849-ES FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC
  • SÍTANFOLYAM

    SÍTANFOLYAM

    Február 29. és március 4. között sítanfolyamon vettünk részt Szlovákia északnyugati részén, Čertov  községben. Az ötnapos kirándulás esővel indult. Hétfőn, az érkezés után még senki sem sejtette, hogy a hét többi napján igazi zimankós, téli időben lesz részünk. A szállásunk kitűnő, kényelmes volt, három-, négy- és ötágyas szobákkal, étteremmel, közös helyiségekkel valamint egy kisebb úszómedencével. A hotelunk közvetlen közelében több remek síterep is volt felvonókkal, ezeket azonban a hóhiány miatt nem tudtuk kipróbálni sem. Mi azonban nem adtuk fel, ugyanis a néhány kilométerre fekvő Kohútka síközpont – közvetlenül a csehországi határnál – működött. Autóbusszal és terepjárókkal szállítottak fel minket és az összes többi sízni vágyót a 913 méter magasan fekvő síparadicsomba. Ott aztán igazi tél várt minket! Behavazott fenyvesek, sűrű havazás, szél, hófúvás...

    A hó itt egész héten kitartott, sőt, a helybeliek állítása szerint a sízés szerelmesei egészen húsvétig hódolhatnak kedvenc sportáguknak. A délutáni órákat közös programokkal töltöttük el, hosszú – hócsatákkal teli – sétákkal, izgalmas erdei barangolásokkal és pancsolással. A vacsora utáni órák sem teltek unalmasan, mindenki megtalálta a kedvére való szórakozást. Rendeztünk ügyességi vetélkedőket, kvízjátékokat, mulattató „súgd, amit hallasz” játékot, és természetesen a kártyaparti sem maradhatott el.

    Sítanfolyamunk ebben az évben is remekül sikerült, ha nem is tanult meg minden tanuló sízni, de a csapat kitűnően együttműködött, mindenki jól érezte magát, és végre mindannyiunknak igazi fogcsikorgatós télben volt része.

     https://zshornapoton.edupage.org/album/?

     

  • 7 MÉFÖLDES CSIZMÁBAN HETED 7 HATÁRON - MESEVETÉLKEDŐ

    Iskolánk tanulói március 3-án derekasan helytálltak a 7 mérföldes csizmában heted 7 határon című vetélkedőn.

    Iskolánkat három csapat képviselte:

    ÚJONCOK cspata - Szilvási Veronika, Mészáros Lili, Varga Erik, Gálffy Márió

    SZERENCSÉT PRÓBÁLÓK cspata - Ozogány Péter, Csóka Dominika, Kuczman Benjamin, Sidó Gergely

    PATONYI FARKASOK csapata - Bokros Rebeka, Vámos Márton Dániel, Szelle Roland, Horváth István

    A PATONYI FARKASOK csapata az előkelő 2. helyen vézett, így továbbjutott a járási fordulóba.

    Minden versenyzőnek gratulálunk!

  • RÁKÓCZI SZÖVETSÉG

    RÁKÓCZI SZÖVETSÉG

    Pályázati felhívás a 2016/2017-es tanévben a szlovákiai magyar tanítási nyelvű alapiskolák első osztályaiba beiratkozó diákok számára

    1. A pályázat tárgya és célja

    A Rákóczi Szövetség első ízben 2004 novemberében hirdette meg Felvidéki Beiratkozási Ösztöndíj Programját azzal a céllal, hogy ráirányítsa a figyelmet a magyar iskolaválasztás fontosságára a Felvidéken.

    A program része annak az 1999 óta minden évben megszervezett Felvidéki Beiratkozási Programnak, amely az iskolaköteles gyermekek és szüleik egyéni megszólításával, érvek felsorakoztatásával és közösségi programok szervezésével segíti elő a magyarul beszélő gyermekek magyar tannyelvű iskolába történő beíratását.

    A 2004-ben elindított kezdeményezés ahhoz a Magyar Alkotmányban rögzített követelményhez kapcsolódik, mely szerint az anyaország felelősséget érez a határon túli magyarok sorsa iránt, és támogatni kívánja hosszú távú megmaradásukat a szülőföldjükön.

    2. A támogatás formája

    A Rákóczi Szövetség a beiratkozási ösztöndíjprogramja keretében 10 000.- Ft egyszeri beiratkozási ösztöndíjat adományoz mindazon felvidéki családoknak, akik gyermekeiket a magyar iskola első osztályába íratják. A Szövetség a támogatás lehetőségét felhívás keretében teszi közzé minden évben az iskolai beiratkozásokat megelőzően, felvidéki partnerszervezetei, illetve a felvidéki óvodák és iskolák közreműködésével. Az ösztöndíjra igényt tartó családok ez irányú kérelmüket egy erre a célra készített pályázati adatlap kitöltésével tehetik meg az iskolai beiratkozás alkalmával.

    3. A támogatásra jogosultak köre

    Minden olyan felvidéki magyar szülő, aki gyermekét a magyar tanítási nyelvű alapiskola első osztályába íratja (a 0. évfolyamba járókat és az évismétlőket nem érinti), jogosult a Rákóczi Szövetséghez benyújtott pályázat alapján a beiratkozási ösztöndíjra. 

    4. Pályázási határidő

    A támogatás ösztönző szerepét kiemelve a pályázatok a teljes beiratkozási időszak alatt, (a szeptemberi iskolakezdésig) benyújthatók a Rákóczi Szövetség részére.

    5. A pályázatok beadásának módja

    A kitöltött pályázati adatlapokat (a pályázati felhívás mellékletét képezi) az iskolák gyűjtik össze és küldik el közvetlenül a Rákóczi Szövetséghez postai címére (H-1027 Budapest, Szász Károly utca 1.4.1.), vagy közvetett módon a területileg illetékes Város és Vidéke Célalapnak adják át (a Célalapok területi felosztása és elérhetőségeik megtekinthetők a Rákóczi Szövetség honlapján: www.rakocziszovetseg.org). 

    6. A támogatások átadása

    A Rákóczi Szövetség képviselői a 10 000.- Ft összegű ösztöndíjat minden arra jogosult kisgyermek szülei részére helyi iskolai ünnepségek keretében támogatási szerződés megkötésével adják át 2016 őszén. Az ünnepségek előkészítésében és lebonyolításában segítséget nyújtanak a Rákóczi Szövetség által létrehozott Város és Vidéke Célalapok, valamint az iskolák képviselői.

    7. Egyéb

    A Rákóczi Szövetség az iskolaválasztás szempontjából veszélyeztetettnek tekinthető települések, térségek esetében az általános pályázati feltételektől eltérően speciális pályázati feltételeket alkalmazhat.

    palyazati_felhivas_2016_felvidek.pdf

  • 2. HELY A JÁRÁSI BAJNOKSÁGON

    2. HELY A JÁRÁSI BAJNOKSÁGON

    Négy csapat részvételével 2016. február 10-én került megrendezésre a járási röplabda bajnokság döntője. Iskolánk csapata - Sóky Krisztián, Varga Tibor, Straka Norbert, Varga István Dominik, Juhász Viktor, Renczes Patrik, Székely istván, Szombati Krisztián - az előkelő második helyet szerezte meg, amelyhez szívből gratulálunk.

    A bajnokság kiegyensúlyozottságáról az eredmények beszélnek:

    Felsőpatony     -          Bős                              2 : 0     /25 : 8, 25 : 16/

    Gimnázium       -          Dióspatony                  2 : 0     /25 : 20, 25 : 7/

    Bős                  -          Dióspatony                   1 : 2     /18 : 25, 25 : 16, 5 : 15/

    Felsőpatony     -          Gimnázium                  1 : 2     /25 : 23, 23 : 25, 13 : 15/

    Gimnázium       -          Bős                               2 : 0     /25: 17, 25 : 18/

    Felsőpatony     -          Dióspatony                  2 : 1     /25 : 22, 21 : 25, 15 : 11/

     

    Végeredmény:

    1. Gimnázium L. Dúbravu           
    2. Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    3. Móricz Zsigmond Alapiskola Dióspatony
    4. Alapiskola Bős
  • A KISISKOLÁKRÓL STRASBOUGBAN

    A KISISKOLÁKRÓL STRASBOUGBAN

    A hazai kisiskolák megmentése volt a téma az Európai Parlament Kisebbségi Intergroupjában, amelyen Sidó Tivadar polgármester és Horváth Zoltán iskolaigazgató képviselték falunkat és iskolánkat.

    Mit lehet tenni a hazai kislétszámú iskolák megmentéséért? Mit kellene a szakmának tennie, milyenek más uniós tagországok tapasztalatai? Szakmai konferenciát tartottak február 2-án Strasbourgban az Európai Parlamentben a kisiskolákról. A meghallgatást Nagy József (Híd, EPP) szervezte, a rendezvényre a Kisebbségi Intergroup (ez tömöríti a kisebbségi kérdések iránt érdeklődő EP-képviselőket) támogatásával került sor.

    „A célunk az volt, hogy csokorba szedjük a potenciális megoldási lehetőségeket” – mondta Nagy József. A konferenciára – hasonlóan az MKP múlt heti brüsszeli akciójához – a szlovákiai választási kampány finisében került sor. „Az élet nem áll meg a kampányidőszakban sem. Én nem vagyok a kampány része, egy képviselőjelöltünk sincs itt Strasbourgban. Minden politikai pártnak megvan a lehetősége felkarolni ezt a kényes témát, mi ki akarjuk ezt használni” – fejtette ki az EP-képviselő.

    A konferencián – melyen jellemzően iskolaigazgatók és intézményfenntartók (jellemzően polgármesterek) vette részt – három külföldi kisebbségi oktatási szakértő szólalt fel. A dán, a dél-tiroli német és a finn szakértő a helyi oktatási rendszereket mutatták be, rámutatva, hogy a kislétszámú iskolák máshol is hasonlóan nehéz helyzetben vannak, mint Szlovákiában. Sok megoldási javaslatot, főként olyanokat, amelyeket idehaza alkalmazni lehet, nem tudtak bemutatni. A kisiskolák szeptembertől kerülnek nehéz helyzetbe, finanszírozási okok miatt megszűnhetnek.

    Illúzióink az uniós szerepvállalást illetően nem lehetnek: ezt a problémát EU-s szinten nem lehet megoldani, az oktatáspolitika szinte teljes mértékben tagországi hatáskörben van. Az ilyen fórumok legfeljebb a tapasztalatcsere szempontjából lehetnek hasznosak. „A közös uniós alapelveket viszont minden tagállamnak be kell tartania, az EU ezt köteles megkövetelni” – véli Nagy József, aki szerint ezen az alapon esetleg támadni lehet a szlovákiai folyamatokat.

     

    A talalkozón született egy 17 pontos MEMORANDUM: "Szakértői javaslatok az iskolarendszer átszervezéséhez Szlovákiában" címmel.
    Ezt a finn, a német-dán és a Dél-Tiroli valamint a hazai szakértők és gyakorló iskolafenntartók és pedagógusok állították össze közösen saját és a vita tapasztalataiból. A memorandum olyan KONKRÉT politikai követeléseket is tartalmaz, amiről ma kevés szó esik, pedig a választások elött kell ezeket felvetni: ELUTASÍTOTTUK a titkon újra tervezgetett bilinguális (alternatív) szlov-magy iskolákat valamint az alapiskolák részleges vagy teljes államosítását és KÖVETELTÜK a minimális osztálylétszám eltörlését a kisebbségi iskoláknál. Alapvető pontja a dokumentumnak a Híd oktatási szakértőjének, Prékop Máriának a javaslata, miszerint a NEMZETISÉGI OKTATÁST az oktatási törvényben valamint az ahhoz kapcsolódó jogszabályokban egyértelműen meg kell határozni és ami a lényeg, ez alapján a kisiskolák finanszírozását törvényileg és nem jó szóra, hazai, és akár EU-s források bevonásával kell garantálni.

    STRASBOURGI MEMORANDUM

    Szakértői javaslatok az iskolarendszer átszervezéséhez Szlovákiában

    1. Az anyanyelvi oktatás a hagyományos nemzeti kisebbségek létfenntartásának és fejlődésének kulcsfontosságú feltétele.

     

    2. A kisebbségi nyelv oktatásához és elsajátításához, valamint a kisebbségi nyelven történő tanításhoz és tanuláshoz elengedhetetlen a problémamentes hozzáférés az oktatási rendszer minden szintjén, az óvodáktól kezdve egészen a felsőoktatásig.


    3. Az államoknak nem szabad arra ösztönözniük a nemzeti kisebbségek tagjait, hogy tanulmányaikat anyaországaikban végezzék, vagy ott éljenek.


    4. Az oktatás területén nem létezik „mindenkire szabott“ univerzális megoldás, ennek ellenére az államokat ösztönözni kell a pozitív diszkrimináció alkalmazására a kisebbségi oktatásügyben. Az intézkedések célja a valós társadalmi egyenlőség, a kölcsönös megértés, valamint a többségi és kisebbségi közösségek békés együttélése.


    5. Szavatolni kell a helyi kisebbségi iskolai hálozatok megőrzését. Azoknak a személyeknek, akik a hagyományos kisebbségi településeken kívül élnek, ahol jelentős az ilyen személyek száma és ez megvalósítható, meg kell adni a lehetőséget anyanyelvük oktatására és a nyelvükön való tanulásra.


    6. A hatóságoknak figyelembe kell venniük a demográfiai fejlődést is, hiszen előfordulhat, hogy a nemzeti kisebbséghez tartozó személyek elhagyják lakóhelyüket, otthonukat. A helyi kisebbségi iskolai hálózatok megőrzése ezért is hatványozottan ajánlott. A minőségi oktatást biztosítő helyi kisiskolák lehetőséget kínálnak a szülőknek, a fiatal családoknak, hogy továbbra is lakóhelyükön maradjanak, hozzájárulva ezzel az itt lévő települések fejlődéséhez.


    7. Az államok által bevezetett, kisebbségi nyelvű oktatást érintő intézkedések legyenek rugalmasak, hiszen csak így működhetnek jól. A tömbben, a szórványban vagy az elszigetelten élő kisebbségek esetében különböző megoldások lehetnek életképesek és fenntarthatóak.


    8. A kisiskolák rendszerének újjászervezéséhez nélkülözhetetlen a pedagógiai szakértelem. Szakmai kérdés ugyanis, osztályonként hány tanuló szükséges a hatékony és minőségi oktatáshoz.


    9. A kisebbségi nyelvű oktatás gyakran a helyi igények következményeként valósul meg, és ezért ösztönözni kell az ilyen igények rendszeres figyelemmel követését. A kérdés tisztán passzív megközelítése az állami szervek részéről nem megfelelő válasz. A szülők és fiatalok tudatos döntéshozását e téren erősíteni és segíteni kell.


    10. Hatékony konzultáció szükséges a kisebbségek képviselőivel bármely oktatással kapcsolatos intézkedésről, hiszen azok gyakran közvetlen és nem várt hatást gyakorolhatnak a kisebbségi nyelvű oktatásra. Ne szülessen döntés azok bevonása nélkül, akiket az a leginkább érint.


    11. Életképes megoldásokat kell keresni a kisebbségek képviselői, oktatási szakértők, iskolatanácsok, helyi önkormányzatok és az állami szervek közös részvételével.


    12. Az iskolák összevonása vagy kihelyezett osztályok létrehozása esetén olyan megoldásokat és tanítási módszereket kell alkalmazni, amelyek kiküszöbölik a kisebbségi közösségekre irányuló negatív hatásokat. Kihelyezett osztályok létrehozása leginkább a nemzeti kisebbséghez tartozó, szórványban élő emberek esetében tűnhet életképes megoldásnak.


    13. Iskolabuszok üzemeltetése csak abban az esetben megoldás, ha rövid szakaszokra kell igénybe venniük a diákoknak, s szüleikre nem rónak további terheket.


    14. A Teach for All projekt tapasztalataira alapozva létrejöhetne hasonló projekt a kisebbségi iskolák fejlesztésére irányuló olyan aktivitásokkal, mint a diákok mindennapos kommunikációja szlovák anyanyelvű társaikkal. A projekt finanszírozása nem jelenthet további terheket a helyi önkormányzatoknak, iskoláknak.


    15, Az alternatív kétnyelvű iskolák bevezetése meggyorsítja az asszimiláció folyamatát – az összevonás elenyésző gazdasági hozadéka mellett ugyanis nagyon rövid idő alatt a nemzetiségi oktatás elsorvasztását eredményezné.


    16. A közoktatás decentralizációja helyes döntés volt. Nem értehtünk egyet az oktatási minisztérium által felvetett részleges, vagy teljes „államosítással“, amely egyben az iskolai önkormányzatiság felszámolásával, a hatékony szakmai-szülői-fenntartói hármas megszűnésével járna.


    17. A nemzetiségi oktatás jogi kereteinek a megteremtése az oktatási törvényen belül: szóljon külön fejezet a nemzetiségi oktatásról és ez a fogalom jelenjen meg a többi vonatkozó törvényben és rendeletben is.

  • KONCERT A BARÁTSÁGRÓL

    KONCERT A BARÁTSÁGRÓL

    Jó hangulatú koncertet szerveztünk szeptember 24-én. VIKTOR bácsi vidám előadásában több szlovák nyelvű dalt hallgathattunk meg és énekelhettünk az előadóval együtt.

     

  • ISKOLÁNK TÁMOGATÁSA

    ISKOLÁNK TÁMOGATÁSA

    Az iskolának szánt támogatást (a hozzájárulást két tanterem kifestéséhez) 2015. szeptember 24-én az iskola helyzetének felvázolása és a lehetséges megoldás megtárgyalását követően az MKDSZ képviseletében Fehér Csaba elnök, Sárközi János alelnök, valamint Virágh Piroska az MKDSZ Karitász regionális vezetője és Zsemlye Tímea adták át az intézmény igazgatójának, Mgr. Horváth Zoltánnak a nyolcadik és kilencedik osztály és a tanárok jelenlétében.

    Bővebben:

    http://mkdsz-mkda.sk/az-mkdsz-felsopatonyban-inditotta-el-a-magyar-kisiskolakat-segito-programjat/

  • TANÉVNYITÓ

    TANÉVNYITÓ

    Tisztelettel értesítjük az iskola tanulóit és a kedves szülőket, hogy a 2015-2016-os tanév ünnepélyes tanévnyitója szerdán szeptember 2-án kerül megrendezésre az iskola udvarán, amelyre szeretettel meghívjuk iskolánk tanulóit és a kedves szülőket.

  • CSALÁDI NAP

    Szeretettel várunk minden kedves gyermeket, szülőt, pedagógust ...

  • VAKÁCIÓ

  • XVII. KÉZMŰVES ÉS MŰVÉSZETI TÁBOR

    Megkezdődött XVII. Kézműves és Művészeti Táborunk...

  • MOTOROSOK AZ ISKOLÁÉRT

    MOTOROSOK AZ ISKOLÁÉRT

    Szeretettel meghívjuk a MOTOROSOK AZ ISKOLÁÉRT jótékonysági motoros rendezvényre, amelyet 2015. június 13-án rendezünk a felsőpatonyi futballpályán a következő programmal.

    09:00 – 12:00       Kézműves foglalkozások – arcfestés – kalácssütés

    10:00 – 12:00       Kispályás focitorna kisiskolák nagydiákjainak

    11:00 – 12:00       KOBOLD együttes – koncert gyerekeknek

    12:00 – 14:00       Fekete Sólyom Íjászcsoport bemutatója - Baranta bemutató

    14:00 – 15:00       Motoros felvonulás

    15:00 – 17:00       ROCK MACHINE – koncert

    17:00 – 19:00       Ügyességi versenyek gyerekeknek és felnőtteknek

    19:00 – 21:00       BLUES COMPANY - koncert

    21:00 – 22:30       HADD EL HADD - koncert

    22:30 – 02:00       PARANOID – koncert

    A belépés díjtalan. Finom ételekről és italokról a rendezőség gondoskodik.

  • TAVASZI KÉPEK ISKOLÁNKRÓL

    Az EURÓPANAP munkájának eredményeként megújult és megszépült iskolánk környezete.

    Képek a fényképalbumban: http://zshornapoton.edupage.org/album/?#gallery/99

  • RÖPLABDÁZÓINK ÚJABB SIKERE

    Idősebb diákcsapatunk megnyerte a járási MIDICOOL röplabda-bajnokságot!

    Gratulálunk a győzteseknek! 

    A csapat tagjai voltak: Tóth Ákos Mátyás, Tóth Bence, Sóky Krisztián, Straka Norbert, Varga István Dominik, Varga Tibor, Juhász Viktor, Renczes Patrik, Czanik Nikolasz.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria