KOMENSKÝ ISKOLAI RENDTARTÁS AZ ISKOLAI ÉTTEREM RENDTARTÁSA A GYEREKEK JOGAI

Iskolai rendtartás KOMENSKÝ

KOMENSKÝ

MOTTO:

Úgy ahogyan a halaknak vannak a halastavak,

Úgy, ahogyan a fáknak vannak a kertek,

Úgy vannak rendelve a gyerekekek részére az iskolák."

A művelődéshez való jogot a "Szlovák Köztársaság alkotmánya" /42. fejezet/ és a "Gyermekek jogainak nyilatkozata" biztosítja:

a/     a tanulónak joga van a művelődéshez, amelynek ingyenesnek és kötelezőnek kell lennie,

b/     a tanulónak minden körülmények között elsők között kell védelmet és segítséget nyújtani,

c/     a tanulót védeni kell az elhanyagolás, kegyetlenség és kihasználtság minden formájától

d/     a tanulót a nemzetek közötti megértés, összeférhetőség és barátság szellemében kell nevelni.

1.   "Az iskolai oktatásnak pontos rendszere kell hogy legyen, úgy mint a természetben is pontos rendszer uralkodik."

-Az iskolába mindig pontosan az órarend szerint érkezel /tíz perccel a tanítás megkezdése előtt/,

-minden tanítási óra előtt egy perccel a helyeden vagy,

-a tanításon kívül az iskola területén és annak udvarán csak a tanító engedélyével és felügyelete alatt

tartózkodhatsz,

-résztveszel az iskola által szervezett rendezvényeken,

-igazolással igazolod, az iskolából csak a szülők kérésére maradhatsza tanításon való hiányzásodat orvosi vagy szülői

távol, egy  napra az osztályfőnököd, több napra az iskola igazgatója engedhet el.

2. "Az iskolában fegyelemnek kell uralkodnia, mert az iskola fegyelem nélkül olyan mint a malom víz nélkül."

-A tanításon figyelmes, aktív és alkotó vagy,

-a helyedet csak a tanító engedélyével hagyhatod el,

-a tanítási órán az ülésrendnek megfelelő helyen ülsz,

-engedély nélkül az iskola területét nem hagyhatod el,

-a szünetekben szabadon mozoghatsz az iskola területén, de futkározással, ugrálással nem veszélyeztetheted

magadat és tanulótársaidat,

-a nagyszünetben és az ebédszünetben a kijelölt helyen tartózkodsz,

-a tanításhoz szükséges könyveket és segédeszközöket rendszeresen magaddal hordod.

3. "Az iskolában erkölcsnek kell uralkodnia, mert ahogy Seneca mondja: Először tanulj meg erkölcsösnek lenni, mert erkölcs nélkül nehéz bölcsességet tanulni."

-Az iskolában nem sérted meg az illedelmes viselkedés szabályait,

-minden felnőttet illedelmesen köszöntesz,

-beszéd közben nem használsz durva és tisztességtelen szavakat,

-a tanulótársaiddal keletkező nézeteltéréseket nem erőszakkal oldod meg.

4. " Az ember értelmes lény, s értelmes lénynek lenni annyit jelent, hogy mindennek megfigyelője, megnevezője és megismerője vagy."

-Légy kiványcsi, hogy friss legyen emlékezeted és a lehető legtöbbet megtanuld,

-a tanításra szorgalmasan és rendszeresen készülj,

-a házi feladatokat nem másolod, saját magad készíted el.

5. "Az iskolának kívülről és belülről is kellemesnek és szemet gyönyörködtetőnek kell lennie."

-Tartsd be az alapvető tisztálkodási előírásokat,

-ügyelj a tisztaságra az osztályban, az iskola épületében és az iskola környékén,

-az iskola berendezéseit és a tankönyveket ne rongáld, kíméld meg őket,

-tiszta, mértéktartó öltözékben járj iskolába,

-tartózkodj a hivalkodó és kirívó külsőtől,

-az osztályban köteles vagy papucsot viselni,

-minden kárt, amelyet szándékosan okoztál köteles vagy megtéríteni.

6. "A mértéktartó életmód megtartásával a test megőrzi frissességét. Az egészséges testben egészséges értelem van."

-Viselkedj úgy, hogy közben óvd saját és osztálytársaid egészségét,

-ne fogyassz alkoholos italokat, ne dohánynozz, ne használj az egészségedre ártalmas anyagokat,

-tartsd be a biztonsági előírásokat a labóratóriumban, a szaktantermekben és a tornateremben.

7. " Fegyelmezést azok ellen kell alkalmazni, akik erkölcsileg megbotlottak - de nem azért, mert megbotlottak, hanem hogy a jövőben már ne essenek bűnbe."

-Vedd tudomásul, hogy az iskolai rendszabályok ismételt megsértéséért és más vétség esetén osztályfnöki

megrovásban, igazgatói megrovásban, magaviseleti jegyrontásban részesülhetsz.

Ján Amos Komenský: Nagy didaktika