Tanulóink idén is részt vettek a Tompa Mihály Országos Versenyen, amelyet a Csemadok immár XXVII. alkalommal szervezett meg. A járási forduló színhelye a dunaszerdahelyi Városi Művelődési Központ volt. Iskolánkat a második kategóriában az ötödik osztályos Mészáros Dorottya képviselte. A harmadik kategóriában a kilencedik osztály három indulója közül sajnos betegség miatt csupán egy tanuló szállt versenybe – sikeresen. Patassy Dávid a járási fordulóból továbbjutva március 22-én Galántán állhat színpadra a verseny kerületi fordulójában.
Gratulálunk minden versenyzőnek!
Új fényképek a MASZKABÁL albumban
Új fényképek a ALEX - ZENÉS PROGRAM albumban
Új fényképek a ELSŐSÖK AVATÁSA albumban
2018. január 14. és 19. között az egyházgellei és a felsőpatonyi alapiskola tanulói közös sítúrán vettek részt Vitanován. Az ország egyik legszebb csücskére megérkezve még aznap sítalpakat csatoltunk, hogy megismerkedjünk az első lépésekkel. Egész héten nagyon jó hangulat uralkodott, sízni is kitűnően megtanultak, új barátokat is szereztek a gyerekek. Reméljük, hogy a közeljövőben is lesz folytatása a két iskola közös sízésének! Köszönet Horváth Zoltán igazgató úrnak, Mikos Melinda és Sátor Andrea tanító néniknek, akik egész héten gondjukat viselték a gyerekeknek, és legjobb tudásukat átadva vezették be a gyerekeket a sízés örömeibe.
Izgalmas, élményekkel teli hetet tudhatunk magunk mögött. Idei sítanfolyamunk helyszíne Árva vidéke, Szlovákia legészakibb és leghidegebb részének tartott területe, Ski Vitanová volt. Ebben az évben az egyházgellei alapiskola pedagógusaival és tanulóival közösen élveztük a zimankós, azonban napsütötte, néha hóviharokkal tarkított téli tájat.
A helyszín kitűnő volt, ugyanis közvetlenül a síterep mellett laktunk, így a pizsamánkból kiugorva – de természetesen csak a reggeli tornát követően – már pattanhattunk is a sífelvonóra. A síközpont két sífelvonót üzemeltet, egyet a kezdő sízők részére, egyet a haladóknak, valamint egy síiskolája is van.
Megérkezésünk napján – vasárnap – azonnal sílécre álltunk, és már ekkor láttuk, hogy ügyes kis csapattal van dolgunk. Hétfőn az alapok átvétele után már tapostuk a havat, egyre feljebb merészkedtünk a lejtőn. Kedden az összes kezdő sízőnkkel a kisebb pályán gyakoroltunk, sőt, a sífelvonót is kipróbáltuk. Azokkal a tanulókkal, akik már tudtak sízni, a nagyobb pályára mentünk, ami az első két napon eléggé jegesnek bizonyult. Ám szerencsénkre kedden megérkezett a várva várt havazás, amiből minden napra jutott egy adaggal, így friss hóréteg biztosított számunkra tökéletes feltételeket a sízéshez. A gyerekek nagyon szorgalmasak, kitartóak voltak, így többen a kezdő sízők közül is fokozatosan átjöhettek a nagyobb és igényesebb síterepre.
Az esték sem teltek unalmasan: vetélkedő, hócsata, seggen és háton csúszás, beszélgetések, mókázás tarkította a hetet.
Szinte az összes tanulónk megtanult sízni, ki-ki a maga tempója és igénye szerint, így mindannyian élveztük az országunk északi részén eltöltött igazi havas telet.
Jövőre visszatérünk!
Lásd: FÉNYKÉPALBUM
VÁRJUK 1 000 000-ik OLVASÓNKAT!
Amennyiben "lefényképezed" a 1000000-ik kattintást, jutalomban részesülsz.
Jelentkezz e-mailben / zshornapoton@stonline.sk / vagy a facebook-oldalunkon!
Szinte hihetetlen!
Elérjük ebben az évben a milliomodik kattintást?
A Petőfi Irodalmi Múzeum – A Magyar Nyelv Múzeuma és az Anyanyelvápolók Szövetsége által meghirdetett Anyanyelvi játékok, játékos anyanyelv, Mács József emlékversenyen vettünk részt december 12-én.
Az vetélkedőn iskolánkat a kilencedik osztály négyfős csapata képviselte: Lelkes Veronika, Makki Márk, Sidó Anikó, Szelle Boglárka. A gyerekek a szóbeli és írásbeli feladatok megoldása után szituációs feladatokat kaptak (meseírás és -előadás megadott témakörben és kulcsszavak felhasználásával, activity), így nemcsak tudásukról, hanem nyelvi leleményességükről és az anyanyelvük iránt érzett szeretetükről is tanúbizonyságot tehettek. A vetélkedőt jókedvvel fűszerezett felkészülés előzte meg.
A szlovákiai magyar alapiskolások három helyszínen mérték össze tudásukat: Tornalja, Nagykapos, Nagymegyer, s az összesítésben legjobb eredményt elérő csapat képviseli majd a szlovákiai magyar iskolákat a döntőben, amelyet Széphalmon rendeznek meg. A nagymegyeri középdöntőben csupán két ponttal lemaradva az első csapattól a második helyen végeztünk, ami annyit jelent, hogy megszereztük az országos 3. helyezést.
Szívből gratulálunk a szép eredményhez!
Advent a karácsony (december 25.) előtti negyedik vasárnappal – más megfogalmazásban a Szent András apostol napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnappal – veszi kezdetét,[1] és karácsonyig tart. Advent eredete a 4. századig nyúlik vissza. VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok a számát.
Advent első vasárnapja, a keresztény egyházi év első napja mindig november 27. és december 3. közé esik.
A december 25. előtti utolsó vasárnap advent negyedik vasárnapja, az azt megelőző advent harmadik vasárnapja, és így tovább. 2006-ban azért volt érdekes advent negyedik vasárnapja, mert december 24-ére esett, a legkésőbbi időpontra, amely még karácsony előtt van, hiszen ez a nap karácsony előestéje, vagyis szenteste (ebből következik, hogy advent első vasárnapja nem lehet később, mint december 3.).
Az advent szó jelentése „eljövetel”. A latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek” nevezték ezt az időszakot.
Adventkor a keresztények nemcsak a Jézus születése előtti várakozásról emlékeznek meg, hanem további két jelentése is van az ünnepnek. Várják az Úr eljövetelét a saját életükben is: hogy keresztény életvitelükkel minél közelebb kerüljenek Istenhez, Jézus tanításához. Továbbá várják Jézus Krisztus második eljövetelét is, s igyekeznek felkészülni az utolsó ítéletre
A katolikus egyházban advent liturgikus színe a lila (viola), mely a bűnbánatot, a szent fegyelmet és összeszedettséget jelképezi. Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnap (gaudete vasárnap) az Úr eljövetelének közelségét ünneplik; e nap liturgikus színe a rózsaszín. Az egész időszakban dísztelen a templomi oltár, az orgona szerepe pedig az énekek kíséretére korlátozódik.
Elterjedt szokás az adventi hétköznapokon hajnali (roráte) misét tartani. E szertartásokon különös hangsúlyt kap a megváltó várása és Szűz Mária tisztelete.
Ugyancsak adventhez köthetők az ó-antifónáknak nevezett egyházi énekek. Nevük onnét ered, hogy az „Ó!” felkiáltással kezdődnek.
A szentcsalád-járás a 20. század elejéről származó katolikus szokás. A hívek minden nap más házhoz visznek egy a Szent Családot ábrázoló képet, és e képnél imákat mondanak, s kisebb szertartásokat mutatnak be. A népszokás arról a bibliai eseményről emlékezik meg, amikor a gyermekét váró Szűz Mária és Szent József Betlehembe érvén szállást kerestek maguknak.
Korábban szokás volt az adventi időszakban böjtöt tartani. Az adventi böjti idő alatt tiltották a zajos mulatságokat és az ünnepélyes házasságkötéseket, de az utóbbit az 1661. évi nagyszombati zsinat püspöki engedélytől tette függővé. A böjtölés hagyománya a 20. század közepén tűnt el.
Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.[1]
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben egy rózsaszín kivételével lila. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet.[1] A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor.
Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, szeretet, öröm. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak:
* Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást (hit);
* zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás (remény);
* Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez (szeretet);
* Szűz Mária – aki megszülte a Fiút (öröm – rózsaszín gyertya).
Iskolánk adventi koszorúja
Ki ne hallott volna már Münchausen báró hihetetlennek tűnő történeteiről? Hát, mi szemtanúi lehettünk egy őszi délutánon a győri bábszínházban. Az előadást a színház nagytermében játszották el a művészek. A látványosabbnál látványosabb díszletek és jelenetek annyira lekötötték a figyelmünket, hogy észre sem vettük az idő múlását. Minden egyes történet megelevenedett a szemünk előtt, úgy érezhettük, hogy mi is részesei vagyunk Münchausen báró kalandjainak. A báró beutazta az egész világot, találkozott holdbéli emberekkel, vendégeskedett az orosz cár palotájában, járt a felhők között, csatát vívott a törökökkel, fogságba is esett, ahonnan azonban sikerült kiszabadulnia, sőt még sorolhatnánk tovább az érdekesebbnél érdekesebb kalandokat. A jelenetek közül a legviccesebb talán az volt, amikor az erdőben vadászat közben meglőtte a szarvast cseresznyemaggal és a következő évben a szarvas agancsán cseresznye termett, vagy amikor a törökökkel vívott csatában kettévágták a lovát és az állat mindkét fele önálló életre kelt. A báró nemcsak mulatságos elbeszéléseivel mulattatott bennünket, hanem a mesében voltak még hátborzongató jelenetek is. Például villámlás mennydörgéssel kísérve, vagy a tengeri szörnytől való menekülés. Az előadás során sok-sok élménnyel gazdagodunk, amelyet megosztottunk az itthon maradt iskolatársakkal is.
December elsején megtartottuk hagyományos karácsonyi ünnepvárónkat. Az iskola folyosóján sok érdeklődő gyerek, szülő, nagyszülő gyűlt össze. Volt miből választaniuk. A szülői szövetség képviselői grincsfát készítettek a gyerekekkel, a nyugdíjas nagymamákkal mézeskalácsot lehetett díszíteni, a tanító nénikkel fa karácsonyfa díszeket, karácsonyi lámpást, angyalkát, gyöngyhóembert, strasszkővel díszített karácsonyfát és mutatós rénszarvast csinálhattak a gyerekek. Sok nyugdíjas megsütötte otthon a mézeskalácsot, és elküldte a gyerekeknek. Köszönet érte. Mint ahogy köszönjük a községi hivatalnak az anyagi támogatást, a szülői szövetségnek, hogy megszervezték a grincsfa készítését, és állták a vele kapcsolatos kiadásokat is. Köszönet az összes nyugdíjasnak és pedagógusnak, akik ott szorgoskodtak a rendezvényen, amely így méltó megnyitója lett az ádventi ünnepségeknek.
Lásd: FÉNYKÉPALBUM
Diákjaink idén először képviselték iskolánkat a XVIII. Vámbéry Nyelvi Versenyen. A hagyományos nyelvi verseny Dunaszerdahelyen a Vámbéry Ármin Gimnáziumban került megrendezésre, amelyen Szlovákia magyar tannyelvű tanintézményei vettek részt. A vetélkedő részvevői A, B, B+ (anglofón) és C (alapiskolák és nyolcosztályos gimnáziumok alsóbb évfolyamai) kategóriában mérték össze tudásukat angol és német nyelvből. Négy tanuló képviselte iskolánkat: Lelkes Veronika, Makki Márk, Patassy Dávid és Sidó Alexandra, mindannyian angol nyelvből. Alexandra így vélekedett a versenyről: „Ez a nyelvi verseny tökéletes alkalom volt az angol nyelvtudás fejlesztésére, a barátok szerzésére, új dolgok felfedezésére. A feladatok igazán próbára tettek minket, de mi nem adtuk fel, próbáltuk kihozni magunkból a legjobbat. Attól függetlenül, hogy a kiértékelésnél rájöttünk, hogy nem kaphattuk meg a vándorserleget, még jól szórakoztunk, nem éreztük feleslegesnek a részvételt. Én, személy szerint, már annak is örülök, hogy egy újabb baráttal gazdagodott az életem. Sosem a győzelem a fontos, hanem a részvétel.“
Márk is kitűnően érezte magát: „Mindenkin valamilyen szinten izgatottság volt fellelhető. Ismételtünk, beszélgettünk, utána megjött a tanító néni és elindultunk a Vámbéry Ármin Gimnáziumba. Mikor odaértünk, regisztrációval kezdődött a nap. Aláírtuk, hogy részt veszünk a versenyen. Egy diáklány felvezetett minket a legfelső emeletre, az egész verseny itt zajlott. Nagyon sokan voltunk, kb. 80-an, külön kategóriákra osztva. Egy írásbeli résszel kezdődött a verseny. Miután leadtuk a papírjainkat, egy kis pihenés után a szóbeli rész várt ránk. Az utazás témakörrel kapcsolatban kaptunk képeket, amelyeket körül kellet írnunk, utána még feltettek néhány kérdést. Ezután ebédeltünk, és mindenki izgatottan várta az eredményeket. Ebéd után volt az eredményhirdetés. Összességében egy jó verseny volt kreatív feladatokkal, mindannyiunk jól szórakozott.“
2017.11.16-án iskolánk 3 fős csapatával részt vettünk a Vámbéry Ármin Gimnázium által szervezett logikai és informatikai versenyen. Az érkezés után az első dolgunk a regisztráció volt, amit maga a megnyitó követett. A 3. emeleten található színházterembe vezettek minket, ahol megtudtuk a szükséges tudnivalókat a versennyel kapcsolatban. Kezdő feladatnak egy logót kellett készítenünk számítógép segítségével. A sok rajzolgatás, radírozás és színezés után megszületett a logónkkal együtt a csapatunk neve is : Logi?tic. Ezt egy logikai feladatokkal teletömött lap követtett, amire 35 perc állt rendelkezésünkre. Itt matematikai tudásunkra és leleményességünkre volt szükség. A sok gondolkodás után sem pihenhettünk meg, hiszen még rengeteg feladat várt ránk. A következő egy előadással összekapcsolt kvíz , melynek témája az északi fény volt. Minden apró részletet lejegyzetelve ügyesen megbirkóztunk ezzel a feladattal is. Egy 10 perces szünetet tartottunk az egyik osztályteremben, ahol frissítővel és szendvicskenyérrel ellátták az összes csapatot. A pihenő után egy újabb prezentáció következett a szociális média veszélyeiről, a jelszók megerősítéséről és azok feltöréséről. Majd egy rövid tippverseny következett, ami számunkra kisebb fejtörést okozott. A nap 3. előadása a programozásról szólt, amiben egy ottani diák elmesélte hogyan programozta be saját tetris játékát. Ezután egy játék következett az activity. Eszement mutogatásokkal, sok nevetéssel és néhány pontrablással zajlott le a vetélkedő. Egy hosszabb szünet követte a játékot, amit kihasználva felfedeztük az iskolát. Majd 20 perc várakozás után elérkezett a várva várt pillanat a kiértékelés. Csapatunk a 4. helyezést érte el a 11-ből. Új tapasztalatokat gyűjtve, boldogan indultunk haza. Ezt egy felejthetetlen napnak könyveltük el.
LELKES VERONIKA, IX. osztály
Iskolánk végzős diákjai a középiskolák börzéjén vettek részt a Dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési középiskolában, ahol különböző iskolák mutathatták be szakjaikat a pályaválasztóknak. Osztályunk elég különböző utakra evezne az alapiskola után. Ki-ki gimnázium felé hajlik, más inkább a szakközépiskolát választaná. Ezen a börzén sajnos nem vett részt sem a Vámbéry Gimnázium, sem a Magángimnázium. Mindezek ellenére a nyílt napok kárpótolják a gimnáziumot választókat. Szakközépiskolák közül a Neratovice téri Magán Szakközépiskola, Szabó Gyula 21, az egészségügyi, a kereskedelmi akadémia és még sok más is volt jelen a börzén. A cukrász-szakács sarkon megkóstolhattuk az ínyencségeket, más iskolák pedig részletes információt adtak számunkra. Úgy gondoljuk, hogy az iskolák börzéje nagyban megkönnyítette helyzetünket. Döntésünk végállomása a nyílt nap, ahol világossá válik elhatározásunk.
Pudmerická Bettina, IX. osztály
Lásd:
November 27.-én robbanás hangja hallatszott az iskolánk ebédlőjében! Nem kell megijedni, személyi sérülés nem történt. A gyerekek épp a durranógáz – próba szem - és fültanúi voltak.
A pozsonyi „škola hrou - Játékos iskola” Kft fizikai és kémiai schow programját mutatta be diákjainknak. Olyan jelenségeket figyelhettünk meg gyakorlati szempontból, mint pld. a fénytörés, fényvisszaverődés, súrlódás, jód – óra.
A bemutató másik részében a gyerekek segítségével a kereskedelemben is (megjegyzem, borsos áron) kapható modern eszközöket készítettek olcsó, háztartási alapanyagokból. Ilyen volt például az intelligens gyurma, vagy a kinetikus homok.
Az előadás lekötötte a kicsiket és a nagyokat egyaránt, mert míg az egyik animátor a felső tagozatos diákoknak elmagyarázta a kísérletek mögött meghúzódó fizikai és kémiai jelenségeket, addig a kicsik „megdézsmálták” az elkészített eszközöket, hogy otthon is élvezhessék azokat.
A gyerekek szerint jó buli volt. Szerintem is, de hozzáteszem, hasznos és tanulságos is!
Új fényképek a KÉMIAI-FIZIKAI SHOW albumban
A Vámbéry Ármin Gimnázium november 13-tól 16-ig diákhetet szervezett, melynek keretében különféle versenyeket, vetélkedőket, előadásokat tartottak az iskola épületében. A rendezvényekre alapiskolás és középiskolás csapatok egyaránt jelentkezhettek.
November 15-én iskolánk négyfős csapata (Patassy Dávid, Sidó Anikó, Sidó Nikolett, Szelle Boglárka) vett részt a József Attila-emlékversenyen. A négyfordulós megmérettetésre alapos munkával készültünk: az első fordulóra József Attila-verset illusztráltunk, beleástuk magunkat a költő életrajzába – áttanulmányoztuk nővére, Jolán visszaemlékezéseit, rengeteg verset olvastunk, beszélgettünk róluk, valamint egy megzenésített József Attila-verset is megtanultunk.
A versenyen tizenöt alapiskolás csapat mérte össze tudását, tehetségét. A költő életművéből összeállított feladatlap kitöltése volt az első próbatétel, majd a szavalatok következtek, s utolsó versenyszámként a csapatok megzenésített verseket adtak elő. A három legjobb csapat közé nem sikerült bejutnunk, azonban nagyon sok érdekes dolgot tanultunk, s új tapasztalatokkal gazdagodtunk.