Az angol HALLOWEEN szó szerinti fordításban a Mindenszentek (All Hallows) előtti estét jelenti. Ősi kelta ünnep, az Írországban és Skóciában élő törzsek ezen a napon ünnepelték az újévet - a Samhain-t, vagyis "a nyár végét" és ilyenkor egyszerre hódoltak a Napisten és a holtak Ura előtt.
Új fényképek a ŐSZ albumban
A 6. osztály tanulói egy színházi nevelési foglalkozás kellős közepén találták magukat szeptember 6-án. Dániába utaztak, ahol egy régészeti tábor diákjai voltak egy teljes hétig. Csatlakozott hozzájuk Amika is, egy hallássérült kislány. Szülei nagy dilemma előtt álltak: speciális iskola (ahol elszigetelten, biztonságban érezheti magát) vagy hagyományos iskola (ahol felkészülhet a „valódi életre”, de ki lesz téve az esetleges kiközösítésnek).
Iskolánk 6. osztályának diákjai kipróbálhatták, milyen a „másság”, milyen együtt lenni valakivel, akire figyelni kell, tolerálni az egészségügyi problémájából adódó nehézségeit, és a tábor végén dönteni: járjon-e Amika szeptembertől az osztályba?
Ha kíváncsiak, hogyan döntöttek diákjaink, hogyan hatott rájuk ez a foglalkozás, kérdezzék őket! Nagyon tanulságos volt ez a foglalkozás, köszönet érte a Vekker műhelynek!
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitó Ünnepsége
Nagymegyer, 2018. szeptember 1.
Üzenet: Janiga Éva nyugalmazott pedagógus, Nagymegyer
„Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható.” – ezek Kosztolányi Dezső magyar író, költő szavai. Ezzel az ugyan közismert, de örökérvényű gondolattal, tisztelettel és szeretettel köszöntöm önöket.
Az ember az életét és nyelvét az édesanyjától kapja. A világhoz fűződő legalapvetőbb kapcsolódásunk az anyánkon és az ő nyelvén keresztül történik. Ez elvitathatatlan tény, amire életünk során folyamatosan építkezünk. Nagyon fontos, hogy ezt a folytonosságot ne szakítsuk meg.
Mindenki tudja, hogy az ember leggyorsabban, legtermészetesebben és leghatékonyabban az anyanyelvén tudja befogadni az új ismereteket, információkat. Az a diák lesz nyitott, befogadó, az akadályokat az életben is könnyebben leküzdő felnőtt, aki anyanyelvén tanul.
„Egész nemzeti műveltségünk anyanyelvünkön alapszik" - mondja Bárczi Géza nyelvész. Tartsuk ehhez magunkat!
Mi, szlovákiai magyarok Európa közepén különleges helyzetben vagyunk. Az úgynevezett „kisebbségi létről” első hallásra azt gondoljuk, hogy csak hátrányos lehet, pedig több szempontból éppen az ellenkezője igaz. Nekünk az életünk természetes része még egy vagy több más kultúra. Ez a fajta sokszínűség bennünket, magyarokat gazdagabbá tesz.
Tisztelt Szülők!
Az Önök kezében van, és az Önök helyes döntésén múlik a magyar iskolák jövője. Fontos, hogy legyen minél több jól felszerelt iskola, lelkiismeretes, az anyanyelvi oktatás ügye iránt elhivatott pedagógus, az iskolába szívesen járó nyitott, befogadó diák, jó iskolarendszer, amelyet társadalmi megbecsülés övez.
Ehhez, kedves szülők, nagy szükségünk van az önök együttműködésére. Higgyék el, bízhatnak a pedagógusok felkészültségében és abban, hogy gyermekeik a magyar iskolákban minőségi oktatásban részesülnek. Bizonyított
tény, hogy az anyanyelven szerzett tudás a legmélyebb, legmaradandóbb, legmegalapozottabb, erre lehet építeni, ezt lehet más nyelvekkel, ismeretekkel, kultúrákkal kiteljesíteni. Kérem, ne vegyék el gyerekeiktől a lehetőséget, írassák őket magyar iskolába. Ezzel adnak kulcsot gyerekeik kezébe ahhoz, hogy sikeres, önbizalommal teli, a világban helyüket megálló, kiegyensúlyozott és boldog felnőttek legyenek.
A lehetőség adott az óvodától az egyetemig. Éljünk vele!
Idén második alkalommal szerveztük meg jótékonysági retró bulinkat. A tavalyi és az idei rendezvény bevételét korszerű sportpálya kialakítására szeretnénk fordítani iskolánk udvarán.
Hálásan köszönjük minden falubeli és környékbeli kedves ismerősnek, támogatónak a segítséget!
Köszönet a szülőknek, akik kezdettől fogva hittek a rendezvény sikerében, és erejüket, idejüket nem kímélve segítettek az előkészületeken át a megvalósításig: Bokros Andrea és Laci, Tóth Tímea és Csaba, Varga Anita, Straka Anita, Mezei László és Zsuzsa, Sidó Hilda, Szelle Zsuzsa, Puha László, Tóth Iveta, Tóth Aranka, Tóth Denisza. Hálásan köszönjük a segítséget a Lanba vendéglőnek, Gulázsi Tibornak, a községi hivatalnak, ÖTT Felsőpatonynak, Szojka Kálmánnak, Mikos Ákosnak, Szűcs Zsoltnak, az E.T. Band zenekarnak, a Laguna Dance Crew tánccsoportnak, a dunaszerdahelyi Szent György kórusnak, a Mini Rueda de Casino tánccsoportnak, Sipos Tibornak, Filo Pálnak, Szamaránszky Imrének, Szalai Lászlónak, Wurczel Beának, Tóth Katinak, Gróf Jolánnak, Kovács Máriának, Papp Erikának, Nagy Lászlónak, Kovács Bélának, Soóky Gábornak és az ISTERMEAT vállalatnak.
Önök nélkül, nélkületek nem sikerült volna!
Jövőre ismét találkozunk!
Új fényképek a OSZTÁLYKÉPEK 2017/2018 albumban
EREDMÉNYEK
A 2017/2018-as tanévben iskolánk tanulói bekapcsolódtak a Katedra című folyóirat hagyományos történelmi versenyébe. A VII., VIII. és IX. évfolyamokból 12 tanulónk 4 csapatot alkotva hónapokon keresztül szorgalmasan dolgoztak a levelezős verseny 5 fordulójának igényes feladatain. A verseny témája a reformkor és az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc története volt. A döntőbe jutásért az ország 35 iskolájának 49 csapata versengett. A döntőbe végül a 20 legjobb eredményt elérő csapatot válogatták be, köztük iskolánk legeredményesebb diákjait „A jövő reménységei” csapatnévvel: Tóth Noémit (VIII. osztály), Sidó Nikolettet és Sidó Anikót (IX. osztály).
A döntőre május 3-án Dunaszerdahelyen, az építészeti szakközépiskola tornatermében került sor, amelyen Tóth Noémit a szintén IX.-es Lelkes Veronika helyettesítette. A versenyfeladatok közt helyet kaptak a korszak ismert személyiségei, a szabadságharc legfontosabb eseményei, helyszínei, csatái. A versenyzők 10 fordulóban mérték össze tudásukat, dolgoztak vaktérképpel, keresztrejtvényt fejtettek, személyeket ismertek fel képek alapján, fontos történéseket állítottak időrendi sorrendbe, csatákat idéztek fel a lehető legpontosabban és legrészletesebben. Végül az összesített eredmények alapján tanulóink a 18. helyen végeztek. Büszkék vagyunk „A jövő reménységeire”, amiért egész éves kitartó és fáradságos munkájuk gyümölcseként részt vehettek ezen a színvonalas megmérettetésen, s méltóképpen képviselték iskolánkat az ország legjobbjai között.
Az iskola igazgatója az OKTATÁSI TÖRVÉNY (Zákon 245/2008 o výchove a vzdelávaní - § 150 bod 5) értelmében 2018. május 4-én (péntek) igazgatói szabadnapot rendel el az iskola tanulói számára. Az oktatás 2018. május 7-én (hétfő) folytatódik.
Új fényképek a BEÍRATÁS albumban
Április 11-e idén is mozgalmasan telt iskolánkban. A délelőtt a magyar költészet jegyében telt, megzenésített József Attila-költeményt hallgattunk meg a kilencedikes lányok előadásában, versek, prózák hangzottak el tanulóink szájából. A délelőtt talán legizgalmasabb része az irodalmi vetélkedő volt, amelynek során kreativitásukat, leleményességüket, szókincsüket mérhették össze az osztályok. Verset írtak és átírtak, rejtvényt fejtettek, eldugott szövegrészleteket kerestek az iskola területén. A délelőtt nagyon tartalmasan telt, mindenki hasznos élményekkel gazdagodott.
A Tompa Mihály Országos Verseny elődöntőjére március 22-én Galántán került sor. Patassy Dávid, 9. osztályos tanulónk a III.kategória prózamondói közt aranysávos minősítésben részesült, így kivívta a jogot az országos döntőn való részvételre, melyre április végén kerül sor Rimaszombatban. A zsűri a kategória legjobbjának ítélte őt.
Szívből gratulálunk!
SZERETETTEL MEGHÍVUNK MINDEN KEDVES SZÜLŐT ÉS TANULÓT
2018. március 23.
14:00 - 16:00
színhely: ISKOLA ÉTTERME