Iskolánkat idén a XXVIII. Tompa Mihály Országos Verseny galántai elődöntőjében Mészáros Dorottya, 6. osztályos tanuló képviselte. A rangos megmérettetés II. kategóriájában 17 prózamondó lépett a színpadra, s közülük csupán 5 versenyző juthatott tovább a rimaszombati döntőbe. Az izgalmakkal és élményekkel teli versenyről tanulónk bronzsávval tért haza. Szívből gratulálunk!
Abraham Lincoln (az USA 16. elnöke) levele, fia tanítójának címezve!
„A fiam iskolába megy. E számára csodás, új világot első ízben tapasztaló gyermekemet fogadja hát szívélyesen. Kontinenseket átszelő kalandra készül most, mely háborúktól, sorscsapástól és fájdalomtól nem kíméli majd – ehhez hitre, szeretetre és bátorságra lesz majd szüksége.
Tiszteletreméltó tanár úr, fogja hát kézen fiamat és vezesse be türelemmel minden tudományok világába, melyek megannyi kaput nyitnak számára. Ugyanmód tudnia kell, hogy nem mindenki az erkölcs és őszinte szó vezéreltje. Tanítsa meg azt is, hogy bizony minden gazembernek hőse van, minden korrupt politikusnak pediglen prominens szószólója. Tanítsa meg, hogy minden ellenségnek bajtársa van.
Oktassa kérem arra, hogy a fáradtsággal szerzett tíz cent számtalanszor értékesebb, mint a földön kapott dollár. Hogy az iskolában tiszteletreméltóbb a bukás, mint az alattomos megtévesztéssel szerzett siker. Tanítsa meg méltósággal veszíteni és a megérdemelt győzelemnek ujjongani.
Tanítsa meg az arra érdemessel jóságosnak lenni, ocsmány emberrel keményen bánni. Próbálja meg távol tartani minden nemű irigység apró szikrájától. Tárja fel előtte a csendes nevetés örömének titkát. Engedje őt korán rájönni, hogy az acsarkodók a legkönnyebben legyőzhetők. Tanítsa meg nevetni a boldogtalanságban, sohasem gyalázkodni könnyei okán. Oktassa kérem arra, hogy a botlás lehet dicsőségteljes, azonfelül a diadal is lehet megtévesztő. Tanítsa meg dacolni a cinikusokkal és átlátni a nyájas beszéd ígéretein.
Tárja fel előtte a könyv varázslatát. Adjon neki időt az égi madarak misztériumának csodálatára, hogy tűnődhessen a napban táncoló méheken és zöldellő rétek virágán.
Tanítsa meg bízni önnön gondolatainak kétségtelenségében, még ha mások ennek ellenkezőjéről is kísérelik meggyőzni. Próbálja meg arra ösztönözni fiamat, hogy ne lépjen a tömeg nyomába, mely a szakadék fele tartó diadalmaskodót követi. Képezze jó hallgatónak, ugyanakkor tanítsa meg tisztánlátással, a realitás rostáján keresztül csakis az igaz szavakat magához engedni.
Tanítsa meg hasznosítani képességeit és eszét a legkifizetődőbb módon, de óvva intse lelkének áruba bocsájtásától, szívére sohse függesszen árcédulát.
Tanítsa meg becsukni fülét a zúgó és becsmérlő tömeg előtt, hogy minden körülmények között álljon ki és harcoljon eszméje mellett.
Bánjon vele kíméletesen, de ne dédelgesse minduntalan oltalmazó karjaiban – mert csak a parázsban edzett acél lesz a legerősebb. Adjon neki bátorságot a türelmetlenséghez és türelmet a bátorsághoz. Tanítsa meg ünnepélyesen hinni önmagában, mert csak akkor lesz erős hite az emberiségben és Istenben.
Tudom, igazán nagy kérés ez tiszteletreméltó Tanár Úr, ellenben Ön meglátja majd, mit tehet érte.
Olyan nagyszerű kisgyerek ő, az én fiam.”
17:15 - ÜNNEPI MŰSOR - az iskolában
18:00 - KOSZORÚZÁS - a kopjafánál
Március 26-án újra elkezdjük iskola előkészítő foglalkozásainkat. Az ünnepélyes kezdés után március 26-án /kedden/ 16:30 órai kezdettel előadást tart Mgr. Krippel Éva a Dunaszerdahelyi Pedagógiai-Pszichológiai Tanácsadó és Prevenciós Központ vezetője. Míg a szülők az érdekes előadást hallgatják, a gyermekek játékos keretek közt ismerkednek az iskolával.
Az iskola előkészítő foglalkozások célja az iskolai szokások bevezetése, kialakítása, az óvodából az iskolába való átmenet problémáinak leküzdése, a logikus gondolkozás kialakítása, a szövegértés fejlesztése, szókincsbővítés, beszédfejlesztés, mozgásfejlesztés, figyelemfejlesztés, emlékezetfejlesztés. Minden órán részképesség fejlesztése is történik, melynek eredményeképpen a gyermek az iskolába lépéskor könnyebben veszi az akadályokat, könnyebben alkalmazkodik az új elvárásokhoz. Játékos feladatmegoldások közben gyakorolják a különböző számkörökben való számolást, a mintamásolással kapcsolatos feladatokat, az írás - mozgásos és sorozatkészség fejlesztését, a látási, szóbeli emlékezettel kapcsolatos feladatokat, a formaérzékelési képességet, a különböző relációkat, stb. A tanuláshoz szükséges alapkészségek fejlesztése, a hátrányok ledolgozása a cél.
Tisztelt Szülők, nagycsoportos gyerekek!
Tisztelettel meghívjuk iskola-előkészítő foglalkozásunkra,
ünnepélyes megnyitójára, amely
2019. március 26-án 16.30 órakor lesz
a Felsőpatonyi Alapiskolában.
Előadást tart
Mgr. Krippel Éva a a Dunaszerdahelyi Pedagógiai-Pszichológiai Tanácsadó és Prevenciós Központ vezetője
A gyermekeknek játszóházzal egybekötött foglalkozást tartunk.
A foglalkozások célja:
Foglalkozások összetétele:
Minden órán részképesség fejlesztése is történik, melynek eredményeképpen a gyermek az iskolába lépéskor könnyebben veszi az akadályokat, könnyebben alkalmazkodik az új elvárásokhoz. Játékos feladatmegoldások közben gyakorolják a különböző számkörökben való számolást, a mintamásolással kapcsolatos feladatokat, az írás - mozgásos és sorozatkészség fejlesztését, a látási, szóbeli emlékezettel kapcsolatos feladatokat, a formaérzékelési képességet, a különböző relációkatstb. a tanuláshoz szükséges alapkészségek fejlesztése, a hátrányok ledolgozása a cél.
A foglalkozások időpontjai:
2019. március 26. - előadás
2019. áprílis 10.
2019. áprílis 17.
2019. május 6.
2019. május 22.
Idén három felső tagozatos tanulónk – Bódis Natália, Gatyáš Edina, Mészáros Dorottya – jutott el az iskolai fordulóból a XXVIII. Tompa Mihály Országos Verseny járási fordulójára, Dunaszerdahelyre. Egy tanulónk verssel, a 3. kategóriát képviselve, két tanulónk a 2. kategóriában, prózai művel állt színpadra. Az erős mezőnyben mindhárman kitűnő teljesítményt nyújtottak. A zsűri döntése alapján a legeredményesebb prózamondók egyike Mészáros Dorottya volt, aki a verseny kerületi fordulójában, Galántán képviselheti majd iskolánkat.
Ügyesek voltatok, büszkék vagyunk Rátok!
Az idei mozgalmas farsangi időszak üde színfoltja a Komárom Jókai Színház előadása volt. Februárban a felső tagozatos tanulóinkkal Presser Gábor és Sztevanovity Dusán művét, A padlás című musicalt tekintettük meg. A több mint 30 évvel ezelőtt bemutatott, kicsit valós, kicsit mesebeli történet elnyerte a gyerekek tetszését, hiszen mondanivalója örök. Köszönjük az élményt!
CSENGETÉSI REND
Szerda – 2019. február 20.
1. óra 7:45 – 8:20
Szünet 8:20 – 8:25
2. óra 8:25 – 9:00
Szünet 9:00 – 9:05
3. óra 9:05 – 9:40
Nagyszünet 9:40 – 9:55
4. óra 9:55 – 10:30
Szünet 10:30 – 10:35
5. óra 10:35 – 11:10
Szünet 11:10 – 11:15
6. óra 11:15 – 11:50
Szünet 11:50 – 11:55
7. óra 11:55 – 12:30
Január 22-én a magyar kultúra napját ünnepeltük. Iskolánkban Himnuszunk 196. születésnapjáról egy hagyományos műveltségi vetélkedővel emlékeztünk meg, melynek során tanulóink csoportokat alkotva vetélkedtek. A változatos feladatok során a gyerekek nem csupán az iskolában megszerzett ismereteikről tehettek tanúbizonyságot, hanem szókincsüket, általános műveltségüket, kézügyességüket, leleményességüket tehették próbára.
Iskolánk tanulói ismét egy felejthetetlen hetet tölthettek Szlovákia északi csücskében, Árván, a hangulatos síközpontban, Ski Vitanován. A sízéshez minden feltétel adott volt, egyméteres hótakaró borította a tájat, s a zimankós, ámde napsütéses hegyoldal két sífelvonóval állt rendelkezésünkre. Tanulóink lelkesen és kitartóan küzdöttek, tapostak a lejtőn felfelé, hogy elsajátítsák a sportág minden fortélyát, így a hét közepén már mindenki a sífelvonót használta. A csoport nagy részével az igényesebb, nagyobb pályára is fel tudtunk menni – sőt, biztonságban le is tudtunk jönni. Igaz, fáradtan, de a tél minden csodájával, élményekkel gazdagodva tértünk haza.
EREDMÉNYEK:
Idén negyedik alkalommal vett részt iskolánk az „Anyanyelvi játékok, játékos anyanyelv, Wacha Imre emlékére” elnevezésű versenyen. A magyarországi szervezésű versenybe a szlovákiai magyar iskolák is bekapcsolódtak, négy helyszínen zajlottak a középdöntők: Királyhelmec, Rimaszombat, Komárom és Kassa.
Tanulóink – Bódis Natália, Bokros Rebeka, Tóth Balázs, Vámos Márton Dániel – december 12-én a komáromi helyszínen tették próbára anyanyelvi ismereteiket és leleményességüket. A jókedvvel tarkított felkészülést egy színvonalas verseny követte. Négyfős csapatunk a döntőbe nem került be, azonban a gyerekek hasznos tapasztalatokkal, tanácsokkal gazdagodtak, s az anyanyelvet egy kicsit más oldalról ismerték meg. Gratulálunk!
December 3-án, hétfő délután újra a Vaskakas Bábszínházban jártunk. Elkísértek bennünket az első osztályos tanulók szülei is. Az esős, borongós idő ellenére jól éreztük magunkat.
A bábszínházba toppanva kellemes meglepetés fogadott bennünket. Már állt a Mikulás háza, ahova mi is betérhettünk. A hangulatos téli kuckóban mindent kipróbáltunk. Beleültünk a Mikulás karosszékébe, leheveredtünk fekhelyére, felpróbáltuk a ruháját, melegedtünk a kályhájánál. A házikó mellett lévő távcsőből kémleltük a havas tájat és a Mikulásra várakozó gyerekeket.
A színház emeletén megtekinthettük Magyarország egyes tájegységeiről származó több száz éves betlehemeket. Mindegyik betlehem nagyon értékes és gazdagon díszített volt. Miután befejeztük a nézelődést elkezdődött a várva várt bábjáték, mely a kétbalkezes Mekk Elekről szólt. Mekk Elek könnyen belopta magát szívünkbe ügyefogyott viselkedésével. Hiába hirdette papagája szerte a gazdaságban, hogy gazdája kitűnő mesterember, Elek minden munkáját elbaltázta. Az állatok megharagudtak rá és el akarták űzni, hogy ne okozhasson nekik kárt tudatlanságával. Végül minden jóra fordult, mert Helénnek, a tehénnek szépen befoltozta a ruháját. Mekk Eleknek megbocsátottak a lakók és meghagyták neki a szabó mester cégért. Tapssal jutalmaztuk a színészek zenés szerepjátékát, majd búcsút vettünk a színháztól.
A színház után a McDonald’sban ebédeltünk, majd folytattuk utunkat hazafelé.
Legközelebb tavasszal megyünk Az Óz a nagy varázsló című mesejátékra, melyre reméljük, hogy ugyanilyen szép számmal lesznek jelentkezők.
Információk a NYÍLT NAPOK-ról
Időpont:
2018. november 28. - szerda - 7:45-12:10 óra
2018. november 29. - csütörtök - 7:45-12:10 óra
2018. november 30. - péntek - 7:45-12:10
A nyílt napokra előzetes regisztráció nincs: mindenkit szívesen látunk, de egy-egy tanítási órán a férőhelyek száma korlátozott. A szülők az óra megkezdése előtt jelzik az oktató tanárnak az órán való részvételi szándékukat, a szülők érkezési sorrendben ülhetnek be az kiválasztott órákra. Kérjük a kedves vendégeket, hogy időben érkezzenek, késéssel ne zavarják a tanítást!
Mindenszentek alkalmából osztályfőnökünkkel a dunaszerdahelyi Mindenszentek-templomba látogattunk el. Először az új sikabonyi temetőt néztük meg, majd átsétáltunk az orosz hadifogoly-temetőbe és a régi sikabonyi temetőbe. A tanító néni elmesélte, hogy a hadifogoly-temetőben olyan orosz és olasz katonák nyugszanak, akik az I. világháború idején a dunaszerdahelyi hadifogolytáborba kerültek, és ott is haltak meg. A tábor a mai kórház mögötti területen feküdt, ahol több ezer katona élt. A tábornak saját csatornahálózata, énekkara, kórháza és fizetőeszköze volt.
A szépen felújított katonai síremlékek mögött régi sírkövek látszanak, ez volt a sikabonyiak régi temetkezési helye. 1950 után, amikor új sírkertet alakítottak ki, sokan áthozatták hozzátartozóik hamvait a régi temetőből.
Utolsó állomásként a temető területén fekvő Mindenszentek-templomba mentünk be. A tanító néni elmesélt néhány érdekességet, és meghallgattuk a templom orgonáját. A temetőből kifelé megálltunk a II. világháborúban elesett sikabonyi katonák tiszteletére készített emlékműnél. Az elhunyt hősök emlékére mécsest gyújtottunk.
VII. osztály
Az 5. osztályos tanulók tudásszintjének felmérésére 2018. november 21-én került sor.
A felmérésen résztvett minden 5. osztályos tanuló a mentálisan sérült tanulók kivételével. A tanulók tesztet írtak:
A tesztelés célja volt felmérni az alsó tagozaton (ISCED1) elsajátított ismeretek és készségek szintjét, valamint visszaigazolásként szolgál az alsó tagozatos tanagyag tartalmának elsajátításáról.
Az országos tesztelést a Nemzeti Oktatási Mérési Intézet készítette elő, irányította és felügyelte. A helyi szintű lebonyolításért az igazgató felelt. A mérés objektivitását az Állami Tanfelügyelőség és a Járási Hivatal Iskolaügyi Szakosztályának megbízottai, valamint egy másik iskolából érkező felügyelő tanár biztosította.
Bővebb információ a NUCEM oldalán található.