2015

Navigácia

  • A FÖLD NAPJA

    A FÖLD NAPJA

    A Föld Napján két szinvonalas előadást tekinghettek meg iskolánk tanulói. Lőrincz Adrián publicista, utazó előadása a kaukázusi népek eletéről, az Európa és Ázsia határán húzódó óriáshegység természeti értékeiről, hegymászásról és kaukázusi kalandozásról szólt Kaukázus 2013 címmel. A második előadást Vörös Gábor vezette Interaktív hulladékgyűjtés címmel.

    Fényképek a https://zshornapoton.edupage.org/album/?#gallery/87 oldalon!

    Az első Föld napján, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 25 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek
    a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre.

    1990-ben világmozgalommá vált

    Húsz évvel később Denis Hayes és barátai, az ökológiai válság jeleit – a bioszféra pusztulását, az ipari szennyezést, az őserdők irtását, a sivatagok terjeszkedését, az üvegházhatást, az ózonlyukakat, a veszélyes hulladékokat, a túlnépesedést, a savas esőt, az óceánok szennyezettségét stb. – látva kezdeményezték, hogy az 1990-es évek a környezet évtizedeként a közös felelősségre hívják fel a figyelmet.

    Ennek érdekében Denis Hayes és barátai 1989-ben Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, és havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy a városi tömeg-felvonulásoktól kezdve szabadegyetemi előadásokig, faültetéstől a hulladékok újrahasznosításának megszervezéséig, a nemzetközi hírközlési rendszerek bevonásától falusi majálisokig sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját a világ minden országában, a környezetbarát, fenntartható társadalom közös vágyával. Több mint 140 ország 200 millió környezetért aggódó polgára, civil szervezetek válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját szervezésű programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot.

  • A KÖLTÉSZET NAPJA

    A KÖLTÉSZET NAPJA

    A Költészet Napja, április 11.

    Vetélkedés, vetélkedés a költészetről... fotók a fényképalbumban

    A magyar költészet napján József Attila 112. születésnapjára emlékeztünk. Ebből az alkalomból iskolánk szavalói a költő műveiből válogatva álltak a közönség elé. A szavalóversenyt irodalmi vetélkedő követte, melynek feladatai szintén József Attila életművéhez kapcsolódtak. A gyerekeknek a vetélkedő során szükségük volt leleményességükre, memóriájukra, kézügyességükre, csapatmunkára és természetesen legalább egy csipetnyi vonzalomra az irodalom iránt.

    A költészet napját József Attila születésnapjára emlékezve 1964 óta minden évben április 11-én ünneplik Magyarországon.

    József Attila 1905. április 11-én született Budapesten, Ferencvárosban, a Gát utca 3 szám alatt. Apja József Áron, bánáti szappanfőző munkás volt, anyja Pőcze Borbála, szabadszállási születésű, a Kiskunságból Pestre került parasztlányból lett mosónő. József Attila a családban hatodik gyermekként született, de három testvére még az ő születése előtt meghalt.Apja 1908-ban elhagyta családját. Nevelőszülőkhöz adták, majd a Ferencvárosban a lumpenproletárlét határmezsgyéin éltek, édesanyja rákban halt meg. József Jolán férje, Makai Ödön ügyvéd lett József Attila gyámja, Makóra került gimnáziumba. Megismerte Juhász Gyulát, az ő segítségével és előszavával megjelent első verskötete (Szépség koldusa). 1923-ban a Nyugat is közölte verseit. 1924-ben a szegedi egyetem magyar–francia szakára iratkozott be, de Tiszta szívvel című verse miatt összeütközésbe került professzorával, Horger Antallal. 1926–27-ben Párizsban a Sorbonne előadásait hallgatta; tagja lett az anarchista-kommunista szövetségnek. 1928-ban kötött barátságot Illyés Gyulával, Babits Mihályhoz is eljutott, ő azonban nem viszonozta közeledését. Elnyerte Kosztolányi Dezső segítő barátságát. 1928-tól szerelem fűzte a jómódú polgárcsaládból való Vágó Mártához, ám a lány hosszú angliai tanulmányútja eltávolította őket egymástól. Élettársa Szántó Judit volt, nagy szegénységben éltek, részben Judit kétkezi munkával keresett jövedelméből. Szociáldemokrata és liberális körökkel talált kapcsolatot, és antifasiszta egységfronttörekvéseket képviselt. 1935-ben pszichoanalitikus kezelője, Gyömrői Edit iránt támadt benne tragikus szerelem. 1936-ban végleg különvált Szántó Judittól. A Szép Szó egyik szerkesztője lett, felújult kapcsolata Vágó Mártával. A Baumgarten-alapítványtól a Baumgarten-díj helyett csak segélyben (1936), illetve jutalomban (1937) részesült .

    Nagyon fáj című kötete sem hozta meg – főként közönségsiker viszonylatában – a várt elismerést. 1937 tavaszán megszerette Kozmutza Flóra gyógypedagógus pszichológust, házasságot remélt, de idegzete mindinkább felmondta a szolgálatot. 1937. december 3-án a szárszói állomáson induló tehervonat kerekei alá feküdt.

    1938-ban megkapta a Baumgarten-díjat. Egy Babits Mihállyal való összekülönbözés miatt csak annak halála után kaphatta meg.

    1948-ban posthumus Kossuth-díjban részesült.

  • EURÓPA NAP

    EURÓPA NAP

    EURÓPANAP

    2013. április 30. – kedd

     

    Program: 

    7,30 – 7,45             -      érkezés az iskolába

    7,45 – 8,30             -      EU és MI, zászlófelvonás

    8,30 – 8,40             -      szünet

    8,40 – 8,55             -      munkaeszközök előkészítése

    8,55 – 9,25             -      takarítás

    9,25 – 9,45             -      nagyszünet

    9,45 – 10,30                    -      takarítás

    10,30 – 10,40         -      szünet

    10,40 – 11,30         -      takarítás

    11,30 – 12,00         -      ebéd

    12,40 – 15,30         -      zene, tábortűz, szalonnasütés, játékok, sport

     

    Mindenkit szeretettel várunk!

     

  • 7MÉRFÖLDES CSIZMÁBAN HETED7 HATÁRON ÁT

    7MÉRFÖLDES CSIZMÁBAN HETED7 HATÁRON ÁT

    Immár harmadik éve résztvevői vagyunk a 7 mérföldes csizmában heted 7 határon át című mesevetélkedőnek. Diákjaink szívesen bekapcsolódnak ebbe a versenybe. Mire eljutunk az országos döntőig, addigra húsz mesével gazdagodnak tanulóink. A hosszú meséket töviről-hegyire ismerik. Minden fordulóban 7 feladattal kell megbirkózni a versenyzőknek. Van itt igaz-hamis játék, villámkérdések, keresztrejtvény és sok-sok érdekes feladat. Nemcsak a mesék tökéletes ismeretére, hanem diákjaink gyors reagálására, problémamegoldó képességére egyaránt szükség van. Ez a verseny egyben fejleszti a gyerekek szövegértő képességét is. Iskolánkat két csoport képviselte, akik a körzeti és területi fordulóban is az előkelő második és negyedik helyezést érték el.

     

    A versenyben résztvevő tanulók:

    Fürge mókusok:       

    Patassy Dávid, Vaszky Olívia, Pudmerická Bettina, Lelkes Veronika

    Villámok:                        

    Makki Márk, Tóth Noémi, Mogrovics Natália, Miklós Ádám

     

    Vélemények

    Makki Márk

    Szívesen járok ilyen helyekre. Jól meg vagyunk vendégelve. Büszke vagyok arra, hogy képviselhetem az iskolámat ilyen színvonalas versenyen. Az elért helyezésért oklevelet és jutalmat is kapunk. A verseny nagyon izgalmas, jók a feladatok. A kultúrműsor is elnyerte tetszésemet.

    Tóth Noémi

    Nagyon jól éreztem magam. Szívesen részt veszek ilyen versenyeken. Sok mesét megismertem. Fontosnak érzem magam a csapatban. Egyaránt vannak nehezebb és könnyebb feladatok.

    Vaszky Olívia

    Nagyon jó érzés. Büszkeség, melegség áraszt el. Sok élményt, varázslatot nyújt a sok szép mese. Megtanuljuk, hogy összefogással mennyi mindent elérhetünk. Fontosnak érzem magam a csapatban.

    Pudmerická Bettina

    Én is szívesen részt veszek a mesevetélkedőn, mert érdekel és jól érzem ott magam. Vendéglátóink kedvesek, finomságokkal kedveskednek nekünk. Sajnos jövőre már nem vehetünk részt rajta. Bárcsak ötödikesek is indulhatnának a versenyen. Mivel szeretek olvasni,  a versenyben szereplő mesék nagyon megtetszettek és érdekelnek.

    Mogrovics Natália

    Szívesen képviselem iskolámat az ilyen megmérettetéseken. Nagyon jó érzés ott lenni. Szomorúsággal tölt el, hogy a felső tagozatosok számára nincs ilyen verseny. Nemcsak szórakoztat, hanem tudásomat is gyarapítja.

    Lelkes Veronika

    Nagyon szeretek ott lenni. Összemérhetjük tudásunkat más iskolák tanulóival. Tetszik a színhely, barátságokat kötünk, ismerősökkel találkozunk.

  • PITAGORIÁSZ

    PITAGORIÁSZ

    PITAGORIÁSZ 2013. december 10-11.

    ISKOLAI FORDULÓ

    Ismét eltelt egy év és a matematikát szerető gyerekek újból összemérhették a tudásukat. Nagy volt az izgalom, hogy kinek sikerül továbbjutnia a járási fordulóba.

    Tanulóinknak 15 feladatot kellett megoldani egy óra alatt. Minden helyesen megoldott feladatra egy pontot kaptak. Ám, ha tíz feladatot helyesen oldottak meg, minden megspórolt négy perc is egy plusz pontot ért.

    EREDMÉNYEK:

    P 4    

    Kovács Krisztián                                                          13 +6 19 pont

    P 5

    Makki Márk                                                                  12 +8 20 pont

    Patassy Dávid                                                              13 +5 18 pont

    P 6

    Szojka Richard                                                             12 +9 21 pont

    Pőthe Laura                                                                                8 pont

    Szűcs Virág Rebeka                                                                    6 pont

    P 7

    Sóky Krisztián                                                               13 +8 21 pont

    Koleszár Linda                                                              12 +9 21 pont

    P 8

    Tóth Ákos Mátyás                                                         13 +10 23 pont

    M A T E M A T I K A

    BESZÁMOLÓ  A  PITAGORIÁSZ  VERSENY JÁRÁSI FORDULÓJÁRÓL

    A Pitagoriász verseny járási fordulójára 2013.március 19-én – 3., 4., és 5. évfolyam – és március 20-án-6., 7. és 8. évfolyam Dunaszerdahelyen került sor. Iskolánkat a járási fordulón 13 tanuló képviselte.

    Diákjaink a tanév alatt szakkörön gyakoroltak a versenyre. Minden tanuló becsületesen felkészülve indult útnak a versenynapon. A verseny megkezdése előtt a tanár már csak sok sikert kívánva engedheti útjára tanítványait és izgatottan várhatja őket.

    A járási fordulón tanulóink nagyon szép eredményeket értek el:

     

    Név  évfolyam pontok száma helyezés
    Tóth Noémi 3. 9  
    Patassy Dávid 4. 23 8.
    Makki Márk 4. 22 10.
    Szűcs Virág Rebeka 5. 20 15.
    Pőthe Laura 5. 7  
    Szojka Richard 5. 5  
    Sóky Krisztián 6. 9  
    Koleszár Linda 6. 8  
    Tóth Ákos Mátyás 7. 24 1. 
    Fiala Dóra 7. 8  
    Juhász István 8. 9  
    Dvorák Péter 8. 8  

    A járási fordulón minden évfolyamban 90-100 tanuló versenyzett. Külön szeretném kiemelni Tóth Ákos Mátyást, aki megnyerte kategóriáját és bekerült az országos döntőbe! Az összes járási versenyen 1. helyezést elért tanulók pontszámát összesítik és a legtöbbet szerzett tanulókat hívják meg az országos fordulóra. Számszerűleg ez annyit jelent, hogy 45 tanulóból 20-25 tanuló kerül az országos döntőbe az elért pontszámok rangsora alapján.

    Minden résztvevő tanulónak sok szeretettel gratulálok!!

    Varga Éva

    tanító néni

  • SZÜLŐFÖLDÖN MAGYARUL

    SZÜLŐFÖLDÖN MAGYARUL

    SZÜLŐFÖLDÖN MAGYARUL

    PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

    A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 2014. január 31-től meghirdeti a „Szülőföldön magyarul“ című ösztöndíj-program felhívását a „nevelési, oktatási, valamint tankönyv és taneszköz támogatás“, illetve „hallgatói támogatás“ igénylésére a 2013/2014-es tanévre.

    A pályázattal kapcsolatos űrlapokat elkészítjük és továbbítjuk, amihez kérjük a szülők együttműködését.

    Kérjük olvassa el:     SZ__L__F__LD__N_MAGYARUL_2014.ppt 

    Pályázati felhívás:  Palyazati_Felhivas_2014_Felvidek.pdf

    Pályázati adatlap:  PaLYaZATI_ADATLAP_-_2014.pdf

    Kitöltési útmutató:  4_Kitoltesi_utmutato_Nevelesi__oktatasi_tamogatas_2014.pdf

     

     

  • HAHÓ ITT VAGYUNK

    HAHÓ ITT VAGYUNK

     

    Hahó! Itt vagyunk!" - Vetélkedő a falusi óvodák és iskolák megmaradásáért
     
    2012. november 05., hétfő 9:08 | Hírek.sk | Forrás: Hírek
     
    BÖGELLŐ, PADÁNY, VÁSÁRÚT. A Bögellői és a Padányi Magyar Tannyelvű Óvoda az intézmények mellett működő Szülői Szövetségek együttműködésével „Hahó! Itt vagyunk!" címmel kulturális vetélkedőt rendez a Dunaszerdahelyi járás magyar tannyelvű iskolái és óvodái számára.

    A figyelemfelkeltő rendezvény célja a vidéki oktatási intézmények jelentőségének hangsúlyozása, a magyar tanítási nyelvű iskolák és óvodák értékeinek bemutatása.

    „Az akció lehetőséget biztosít a Dunaszerdahely vonzáskörzetében lévő, a vetélkedőhöz csatlakozó 23 magyar tannyelvű oktatási intézménynek, hogy megmutassák magukat, munkásságukat, tehetséges gyermekeiket, s ezáltal a nagy nyilvánosság is betekintést kapjon a mindennapi életükbe. Szeretnénk bebizonyítani azt, hogy a létükért küzdő falusi óvodákban és iskolákban is ugyanolyan nívós tevékenység folyik, mint a nagyobb, városi intézményekben. A szülőknek tehát nem érdemes naponta távolabbra utazgatniuk a gyermekeikkel, mert a nevelés, tehetséggondozás terén a kicsiknek a helybeli oktatási intézményekben is mindent megadunk, amire szükségük van“ – tájékoztatta portálunkat Varga Mária bögellői (Boheľov) óvodaigazgató, a rendezvény egyik szervezője.

    A szervezők összesen 46 intézményt szólítottak meg, amelyek közül 23 tartja fontosnak részvételét a kétfordulós vetélkedőn. Az érdeklődők kizárólag magyar alkotók mese-, vers-, ének- és zenei produkcióval, továbbá népi játékcsokorral illetve képzőművészeti művekkel nevezhettek be a versenybe, amely egy óvodai és két alapiskolai kategóriában zajlik majd le.

    A verseny első elődöntőjét november 10-én (szombaton) Vásárúton (Trhová Hradská), a másodikat pedig a padányi (Padáň) kultúrházban tartják meg, ahol a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola három pedagógusa bírálja majd el az egyéni és csoportos produkciókat. A szereplők a rendezvény logójával díszített pólóval és emléklappal térhetnek haza, a legjobbak pedig a január 26-i padányi döntőben mérhetik össze a tudásukat. "Támogatóinknak köszönhetően a döntő díjazottait szép könyvekkel és oklevelekkel is jutalmazhatjuk“ - mondta a szervező hozzáfűzve: a versenyszámok megtekintése után az oktatási intézmények a versenyen kívüli műsoraikat is bemutathatják. "Reméljük, hogy a szülőkben és gyermekekben sikerül kedvet ébresztenünk sokrétű tevékenységünk iránt, ami majd a beiratkozottak létszámában is megmutatkozik“ – fogalmazott Varga Mária.

    VARGA MÁRIA

    Veszélyben vannak a kis óvodák, a falvak kisiskolái. Azelőtt az állami körzetesítés építette le őket, napjainkban maguk a szülők járulnak hozzá a felszámolásukhoz. Sokan gondolják ugyanis, hogy a közeli városok nagy intézményeiben jobb helyük van a kis nebulóknak, vagy szilárdabb alapokhoz jutnak. Mások egyszerűen kényelmi szempontból (munkahely, utazás stb.) döntenek úgy, hogy kiszakítják a gyermekeket otthoni közegükből.
    Nincs ez másképp a Dunaszerdahely környéki óvodákban, iskolákban sem. Soknak forog veszélyben a léte, hiszen a szűkös költségvetésű önkormányzatoknak sziszifuszi küzdelemmel sikerül csak megtartaniuk a helyenként egy osztállyal működő intézményeket. Ezért gondolták úgy a Dunaszerdahely vonzáskörzetében lévő magyar tannyelvű oktatási intézmények, hogy valamit tenniük kell megmaradásukért. Meg kell mutatniuk, hogy értékesek, emberi, családi, természetközeli létükkel képesek felvenni a versenyt nagy városi társaikkal.
    Az ötlet a bögellői és a padányi magyar tannyelvű óvodában született meg. Pontosabban a két óvoda vezetősége és szülői szövetsége hirdetett versenyt Hahó! Itt vagyunk! címmel azzal a céllal, hogy lehetőséget adjon a régióban működő magyar iskoláknak és óvodáknak megmutatni magukat, a tehetséges gyermekeket. Hogy a nyilvánosság is betekintést nyerjen intézményük életébe.
    Varga Mária, a bögellői óvoda igazgatónője:
    „Az ötlet onnan ered, hogy hozzánk, a bögellői kis ovihoz hasonlóan, több óvoda, iskola kénytelen a megmaradásáért küzdeni. Arra gondoltunk, nem ártana reflektorfénybe helyezni ezeket a kicsi intézményeinket. Hogy megmutassuk, ott is szakképzett pedagógusok dolgoznak, ott is tehetséges gyermekeket nevelnek, s nem biztos, hogy utaztatásuk a megoldás. Ráadásul több előny is a javunkra szólhat. Nálunk lehet, hogy kisebb az illeték, szebb és barátságosabb a környezet. Itt nincs kipufogógáz, zsúfolt utca, közel a természet és a tópart. Kolléganőmmel, Bögi Emesével sokat gondolkodtunk azon, mi lenne a megoldás. Hiszen a gyermek nem csomag, hogy hurcoljuk ide-oda. Ráadásul a városi óvodák zsúfoltak, túltelítettek. Azt találtuk ki, hogy össze kellene fogni a Dunaszerdahely körüli, a város körülbelül 10 kilométeres vonzáskörzetébe tartozó településeket. A legjobb az lesz, ha szervezünk egy kulturális vetélkedőt, afféle ki mit tud?-ot. Amelyik iskola, óvoda részt vesz a versenyben, az lehetőséget kap saját plakát elkészítésére, és minden résztvevőnek alkalma lesz bemutatkoznia a média révén a nagy nyilvánosság előtt.”
    A rendezvénysorozatra szeptember 30-áig lehet jelentkezni, több kategóriában és műfajban (vers-mese, ének-zene, képzőművészet, magyar népi játékok); az a kikötés, hogy kizárólag magyar kultúráról legyen szó. Maga a vetélkedő négy elődöntős lesz, előreláthatóan Padány, Vásárút, Diósförgepatony és Egyházkarcsa helyszínekkel. Természetesen lehetőséget szeretnének nyújtani azoknak az oviknak, kisiskoláknak is, ahol van tánc-, színjátszó vagy bábcsoport, hogy versenyen kívül megmutathassák értékes tevékenységeiket. A lényeg a tehetség. Maguk az elődöntők egyfajta közös szórakozássá, kulturális rendezvényekké válhatnának.
    „Sok falusi kisiskola van, amelyekről az emberek nem tudnak. Olyanok, ahol éppen családias jellegüknek köszönhetően többet tudnak foglalkozni egy-egy gyermekkel a szakképzett pedagógusok. Sok intézményben csak egy tanár oktat, és ezáltal több teher is hárul rá, de számukra még fontos, hogy a szülőhely gyökerei erősen tartsák majd a világba kirepülő emberkéket. Ők azok, akik több figyelmet érdemelnek.”
    A dolognak természetesen szervezési-anyagi vonzata is van. Előre is köszönet illeti a támogatókat, a bögellői, padányi, vásárúti, egyházkarcsai, diósförgepatonyi önkormányzatot, a Fornetti Slovakia Kft.-t, a Dunaszerdahelyi Jednota Coopot, a Copy Shop, Velsicz Photography & Artistic Design cégeket, a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia diákjait, a Lilium Aurum könyvkiadót, a bögellői Party Bust, a Reproffset Kft.-t, Veréb Attilát, Sendyt és másokat.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria