ÁLLATVILÁG

Akit érdekel az érdekes állatvilág, az alábbiakban két különleges állatfajjal ismerkedhet meg...

Foltos kuszkusz

A foltos kuszkusz  az emlősök  osztályának az erszényesek  alosztályágához, ezen belül a diprotodontia rendjéhez és a kuszkuszfélék családjához tartozó faj.

Elterjedése: Új-Guinea erdeiben, a Maluku-szigeteken és az Új-Guineát övező egyéb szigeteken él. Előfordul továbbá az ausztráliai Észak-Queenslandben is, a York-foki-félszigeten.

Megjelenése: A foltos kuszkusz fej-törzs-hossza 34,8-65 centiméter, farokhossza 31,5-60 centiméter és testtömege 1,5-6 kilogramm. Sűrű, pettyezett szőrzete gyapjas, tömött bundát képez. Az egyes példányok szőrzetének színe kor, egészségi állapot és földrajzi hely szerint változhat. Gyakran egy almon belül eltérő a kölykök színe. Arca kerek, füle olyan kicsi, hogy szinte elrejti az állat szőre. Szeme nagy, kerek és dülledt, félkör övezi. A pupillák függőleges metszésűek. Karmokban végződő hosszú lába, valamint csupasz, enyhén barázdált talpa biztos támaszt nyújt a fán közlekedő kuszkusznak. Farka nagyon vaskos és gyapjas; alsó oldalán mintegy félhossztól a hegyéig szőrtelen és pikkelyes. Mintegy ötödik végtagként használva ennek segítségével lendül a kuszkusz ágról ágra.

Életmódja: Magányos, éjjeli életmódot folytató fakúszó állat. Tápláléka levelek, virágok, gyümölcsök, rovarok, kisemlősök, hüllők, madarak és tojásaik. Fogságban 17, a szabad természetben 11 évig élhet.

Szaporodása: A foltos kuszkusz ivarérettségét egyéves korban éri el. A párzási idény egész évben tart. A vemhesség 13 napig tart, ennek végén egy-kettő utód mászik az erszénybe, amely előre nyílik, itt rátapadnak egy-egy csecsbimbóra, ahol hat-hét hónapig maradnak. Miután kimásznak az erszényből, az anyjuk még hét hónapig hordja a hátán.

Közönséges Pálmasodró

A közönséges (avagy maláji) pálmasodró (Paradoxurus hermaphroditus) A cibetmacskafélék családjába, a pálmasodróformák alcsaládjába tartozó ragadozó emlős.vA közönséges (avagy maláji) pálmasodró.

Megjelenése: Testhossza 43–71 cm, farka 41–66 cm; tömege 2–5 kg. Bundáját elmosódott, hosszanti csíkokból, illetve foltokból álló mintázat tarkítja. Pofája sötét, és ugyanilyen sötét a farka is.

Elterjedése, élőhelye: Jóformán egész Dél- és Délkelet-Ázsiában előfordul, Észak-Indiától és Srí LankátólDél-Kínán,Hajnan szigetén és a Hátsó-indiai félszigeten át egészen a Szunda-szigetekig (SzumátraJávaBorneó) valamint Palawan szigetéig, mely a Fülöp-szigetek tagja. Elterjedési területén belül több kisebb szigetre feltehetően csak betelepítették. Eredetileg a sűrű erdőket kedveli, de újabban a lakott települések környékén is gyakori. Területe szűkülése miatt nagyvárosok központjában is látták, ahol egereket és patkányokat zsákmányol.

Életmódja: Magányosan élő, éjjel aktív állat. A nappalt fák odvában vagy egy vastagabb ágon elnyújtózva tölti. Táplálékának legnagyobb része növényi eredetű, de ha teheti, szívesen fogyaszt kisemlősöket, rovarokat, puhatestűeket. Leginkább az édes gyümölcsöket kedveli, és ezért olykor megdézsmálja az ültetvényeket is. Pálmaültetvényeken a gyűjtőedényből kiissza a megcsapolt levet, ami a pálmabor készítésének alapja. Vemhességének idejét még nem ismerjük pontosan. Ellésenként egy–hat utódot hoz világra (legtöbbször hármat). A fiatalok 11–12 hónapos korukban válnak ivaréretté. Mintegy 15 évig élnek; a dokumentált rekord 22 év. A közönséges pálmasodró illatmirigyei kellemetlen szagú váladékot termelnek, és az állatok még fokozzák is jellegzetes erős szagukat. Több állatkertben is megfigyelték, hogy a közönséges pálmasodrók a takarmányként kapott egereket, patkányokat magukhoz dörgölik, és ezzel mintegy magukra kenik zsákmányállataik szagát.