7 kockázatos dolog kamaszok számára

1. Tetoválás

Sok tizenéves készíttet tetkót, de idősebb korában meg is bánja. Meg kell gondolni, hogy mit hová és miért varratsz magadra, mert ez nem olyan dolog, hogy bármikor nyom nélkül le tudod szedetni. Ami tetszeni fog neked, az nem biztos, hogy később is tetszeni fog.

1. Piercing

Sok olyan esetet lehet hallani, amikor a fiatalok piercinget készítenek maguknak otthon, vagy megkérik a barátjukat, hogy csinálják meg. A végeredmény: egy jó kis fertőzés, az ékszert majd ki kell venni, aztán ott marad egy csomósodott heg, amely talán örökre ott marad.

1. Hajfestés

Szerencsére a hajfestés nem olyan kockázatos. Ha nem tetszik, akár le is növesztheted. Ezért a szülők könnyebben megengedik, mint például a tetoválást. Hajfestés előtt érdemes kipróbálni olyan szereket, amelyek kimoshatóak. A hajfestést érdemes fodrászra bízni, mert ha nem jól kened fel magadnak az anyagot, csípheti a szemet és a fejbőrt.

1. Ne a haverodat kérdezd

Ülj le és beszélgess a szüleiddel nyíltan és őszintén! Inkább a szüleidtől tudd meg az igazságot, mint másoktól az ostobaságot. Kérdezz rá bármire nyugodtan. Ha igazán jó a kapcsolatod a szüleiddel, akkor nyíltan meg tudtok beszélni bármit.

1. Biztonságos internet

Mindenhonnan lehet hallani olyan történeteket, hogy a kamasz egy ismeretlennel kezd el barátkozni az interneten. Ezekből a beszélgetésekből találkozás is lehet, ami végzetes lehet. A közösségi oldalra a képeken kívül személyes adatokat sem jó ötlet feltölteni, mert visszaélhetnek vele. Minden tini rémálma, hogy a szülő próbálja felügyelni. De meg kell értenünk, hogy ezzel is csak minket akarnak védeni. Persze, ha a szüleid megbíznak benned, akkor nem követik minden lépésedet nyomon.

1. Cigaretta és alkohol

Gyakran mondják, hogy a tiltott gyümölcs édesebb. Számtalan cikk szól a cigaretta és az alkohol káros hatásairól. Ráadásul a nikotin elég hamar függőséget okoz, és talán egész életedben bánni fogod, ha egyszer rászoksz. A részeg ember butaságokat csinál. Jól gondold át, érdemes-e rászokni az alkoholra vagy a cigarettára, nehogy egy éjszaka arra ébredj, hogy maradandó károsodást okoztál magadnak vagy esetleg másnak.

1. Aludj eleget!

Egy fiatal tizenévesnek 8-9 órát kellene aludnia, de ez gyakran elmarad. A kevés alvás fizikai kockázathoz vezet. Amikor alszol, mindig kapcsold ki a zavaró tényezőket. Ha egy SMS hangjára felébredsz, elolvasod és visszaaludsz, az az alvás már nem lesz olyan pihentető. Előfordul, hogy fáradtabban fogsz felkelni, mint ahogy lefeküdtél.

Cséfalvay Fanni