2015

Navigácia

MI-TI-ŐK 12. évfolyam 1. szám HALLOWEEN KARÁCSONY ÍRÁSANKBÓL INTERJÚ SZABÓ EURIDIKÉVEL INTERJÚ BRUNCZVIK JUTKÁVAL AMIRŐL MINDENKI BESZÉL NEVESSÜNK ÁLLATVILÁG HALLOWEEN 2011 NEVESSÜNK MESÉK GYÖNGYFŰZŐ KÖR INTERJÚ VARGA ÉVA TANÍTÓ NÉNIVEL KI AZ IGAZI BARÁT? INTERJÚ MAKÓ MÁRTA TANÍTÓ NÉNIVEL SHAKES AND FIDGET - JÁTÉKAJÁNLÓ KUTYA A CSALÁDBAN A TV ÉS AZ INTERNET PÓTOLJÁK A KÖNZVEKET? A FACEBOOK A KÖRNYEZETSZENNYEZÉS MINDANNYIUNK ÜGYE EGYSZER LESZ, HOL NEM LESZ INTERJÚ NÉMETH CSILLA TANÍTÓ NÉNIVEL A JÖVŐM ISKOLÁJA A PÉLDAKÉPEM ÍGY TERVEZEM A NYÁRI SZÜNIDŐT A SULI FONTOSSÁGA A NEGYEDIKESEK FOGALMAZÁSAIBÓL CSILLAGVIZSGÁLÓBAN JÁRTUNK HUMAN BADY EXHIBITION IFJÚ SZÍVEK INTERJÚ KOLESZÁR LINDÁVAL INTERJÚ MANCAL ERIKA TANÍTÓ NÉNIVEL INTERJÚ TÁRNOK RENÁTA TANÉTÓ NÉNIVEL KI AZ IGAZI BARÁT LEXI MESÉK SÉTA A MÚLTBAN ÚJDONSÁG A PÉNZ KIALAKULÁSA ANYÁK NAPJA AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓD EMBER A HOLDON HÚSVÉT INTERJÚ A IX. OSZTÁLLYAL LEXI 2 MÁRCIUS 15. SÍTÚRA TANÍTÓNAP 7 kockázatos dolog kamaszok számára A kókusz és a kiwi AZ ÚSZÁS Interjú Tóth Szilvia tanító nénivel Le a pattanásokkal Ötödikesek mesetára MI-TI-ŐK 12. évfolyam 2. szám

MI - TI - ŐK

HÚSVÉT

A húsvét napjainkban a keresztények egyik legfontosabb ünnepe, a Krisztus-központú kalendárium központi főünnepe. A Biblia szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt.  Kereszthalálával nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. A valláson kívül is a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe is, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak. A húsvétnak megfeleltethető, időben korábbi zsidó vallási ünnep (héber nyelven pészah) az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe volt. A húsvét a pészahhal ritkán esik egybe, mivel a Hold járása szerinti naptár és a két változó ünnep számításától függ. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, amelynek elemei a feltámadás, az újjászületés.

Húsvét az azt megelőző időszak, Jézus sivatagi böjtjének emlékére tartott negyvennapos nagyböjt lezárulását jelzi. A katolikus kereszténységben böjtnek nevezett, valójában „húshagyó” táplálkozási időszak után ezen a napon szabad először húst enni. (Erre utal a magyar húsvét szó is: a hús magunkhoz vételének első napja.) A böjt utolsó hetének neve: „nagyhét”, a húsvét utáni hét húsvét hete, egyes magyar vidékeken „fehérhét” – fehérvasárnapig tart.

A húsvéthoz, mint tavaszváráshoz kapcsolható zsidó ünnep héber neve „pészah”. A szó „kikerülés”-t, „elkerülés”-t jelent, utalva arra, hogy a halál angyala elkerülte a zsidóknak bárány vérével megjelölt házait. Innen származik a ritkábban használt angol név, a passover is. A kifejezés az ünnep magyar nevében nem található meg, de Csíkménaságon a húsvéti körmenet neve: „kikerülés”.

Az angol Easter a német Ostern szóval együtt keresendő. Őse egy germán istennő, Ostara a tavasz keleti (v.ö. angol East, német Ost) úrnője, ünnepe a tavaszi napéjegyenlőség idején volt. A magyar szó: húsvét, az azt megelőző időszak, a negyvennapos böjt lezárulását jelzi.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria