IFJÚ SZÍVEK

Ifjú Szívek

Az Ifjú Szívek Táncszínház (korábban Ifjú Szivek Magyar Művészegyüttes) az egyik legismertebb szlovákiai magyar néptáncegyüttes, amely eredetileg a Népes táncegyüttes megszűnte után 1955-ben alakult. A csoport ma is magas szinten mutatja be a Kárpát-medencei (elsősorban magyar) néptáncművészetet színházi táncelőadások keretein belül Szlovákiában és a Kárpát-medencén kívül (például Ausztráliában, az Egyesült Államokban, Japánban, Svájcban, Svédországban stb.) és belül egyaránt.

A színházi produkciók mellett az együttes aktívan közreműködik néhány országos rendezvény szervezésében és lebonyolításában. Tevékenysége kiterjed a múlt században gyűjtött archív tánc- és zenei felvételek dokumentálására, rendszerezésére és hozzáférhetővé tételére, valamint a hazai néptáncoktatás megerősítésére.

A társulat székhelye Pozsony. Jelenlegi művészeti vezetőjük 2000-től Hégli Dusan. Ugyancsak ekkortól újból hivatásos együttesként működik. A táncosok talpalávalóját a Figura Banda-népzenei együttes szolgáltatja.

Október 8-án iskolánkkal mi is részt vettünk az Ifjú Szívek előadásán.

Az előadás a dióspatonyi kultúrházban volt, ahová busszal érkeztünk meg. Az előadás címe a Magyar Tánciskola volt. A táncosok szlovákiai, magyarországi és erdélyi magyar táncokat mutattak be. A díszlet olyan volt, mintha az iskolában játszódna. A tanulóknak főleg az a része tetszett, ahol a táncosok dobogtak a padlón, de amúgy is nagyon jó volt az egész előadás. Az előadás 1 órán keresztül tartott. Nagyon sokan voltunk a dióspatonyi és a felsőpatonyi alapiskolából is. A táncosok gyerekeket is felhívtak táncolni, és őket meg is ajándékozták.

Nagyon szívesen megnéznénk újra az előadásukat, mert mindenkinek nagyon tetszett.

Összeállította Soóky Fruzsina és Dénesdy Kitti