KARÁCSONY

A karácsonyi ünnep tartalma

Az év legnagyobb ünnepe, amelynek a leggazdagabb tartalma van: a karácsony. Már a természeti népek megfigyelték, hogy december utolsó harmadáig a nappalok egyre rövidülnek, és hosszabbodnak az éjszakák, de ezután ez a folyamat megáll, sőt visszájára fordul.

A Nap visszatérése, a világosság győzelme a sötétség felett új élet ígéretét jelentette. Ezért kezdték a téli napforduló időszakától számítani az új évet, amiről nagy vidámsággal, egymás megajándékozásával emlékeztek meg. Igazi tartalommal azonban a keresztény vallás töltötte meg, amikor a kis Jézus születésének, az üdvösség ünnepének napjává nyilvánította. A karácsony azóta is a béke és a szeretet erkölcsi parancsát jelenti mindnyájunk számára.

Advent megünneplése

Advent az öröm ideje. Az az idő, amit nagyon színesen, sok fantáziával és ötlettel, igazi örömmel tölthetünk el. Földíszítjük a lakást adventi jelképekkel. Fenyőágakat tehetünk a vázákba kicsi, szalmából készült csillagokkal. Készíthetünk adventi házikót vagy naptárat, átvilágítható képeket, ami mögé gyertyát állítunk. Néhány fenyőgallyból az adventi koszorút is könnyű elkészíteni, lila szalaggal és négy lila gyertyával díszíthetjük, és fölakaszthatjuk vagy egy kis asztalra állíthatjuk. Meggyújthatjuk a koszorún a gyertyákat: az első héten egyet, a másodikon kettőt, majd hármat és végül mind a négyet.

Advent a várakozás ideje. Jézus jövetelét várjuk. Annak örülünk, hogy Jézus karácsonykor megszületett. Eljött, és azóta is jön hozzánk. Azt hirdeti nekünk, hogy Isten szeret minket. Mindegyikünket szeret. Azt várja, hogy higgyünk benn, és szeressük az embereket. Az adventi idő jó alkalom arra, hogy a körülöttünk élőknek megmutassuk szeretetünket, örömet szerezzünk nekik. Hogy megvigasztaljuk azokat, akik szomorúak, segítsünk azokat, akik magányosak.

Az egyik iskolában a tanító néni így ünnepelte a gyerekekkel az adventet: nevüket kis cédulákra írta, és mindenki kihúzott magának egy nevet. Azután mindennap, advent minden napján a gyerekek egy kis meglepetést készítettek, egy kis örömet szereztek annak, akinek a nevét kihúzták. Még akkor is, ha pont olyan gyereknek a nevét húzták ki, akit nem nagyon szívleltek. És mivel advent a titok és a meglepetések ideje, mindennek csendben és titokban kellett történnie, hogy senki ne tudja meg, ki az ő adventi „angyalkája”. Attól kezdve a gyerekek minden napja csupa meglepetés volt. Padjukban, táskájukban, kabátzsebükben mindig találtak valami apróságot: matricát, rágógumit, bélyeget, egy almát vagy valami kis apró játékot. Így értették meg azt, hogy advent az öröm és az örömszerzés ideje.

Összeállította Czanik Nicolas, 4. osztály