Rólam Hiszem... Dalton-módszer A Dalton oktatás - ahogy én tanítom Étlap - feladatok Rendhagyó matematika óra

Mgr. Éva Varga

Étlap - feladatok

• Feladatok – 5. évfolyam:

Játékszabályok:

J A feladatokat a csoport közösen oldja meg, de ügyeljen arra, hogy a csoport minden tagja el tudja mondani a megoldást, mert pont csak akkor jár érte!

J Minden megoldott feladatot másnak kell a csoportból elmondania.

J A csoport vezetője az a tanuló, aki a legidősebb a csoportból, ő jelzi kézfenntartással, ha a csoport elkészült a feladattal.

J Csak a kiosztott lapon számolhattok!

J Jó tanács: a feladatot ne csak 1 tanuló számolja, mert tévedhet, ilyenkor nem jár az 1 pont.

• ŒKata sajtgombóclevest, kapros töltött karajt, rizst és almás pudingot rendelt. Mennyit fizetett? Hány ebédjeggyel tudná ezt kifizetni?
  • Laci és Peti ebédre a ti vendéglőtök mellett döntött, mert megtetszett az étlapotok. Tíz euró volt náluk. Laci rendelése: Rokfortos falatok, töltött pulykamell, sült krumpli, nyári vegyes saláta, gesztenyefánk és almalé. Peti Fantát rendelt, gazdag krumplilevest, sörben sült csülköt és vitaminsalátát. Elég volt a pénzük? Ha igen, mennyi maradt? Ha nem Te mit tanácsolnál nekik hogyan egyenlítsék ki a tartozást?
  • ŽHányféleképpen választhattok levest és főételt?
  • Most mindenki rendeljen a csoportból. A csoport vezetője írja fel a rendelést. A vezető kezdje a rendelést, majd a lányok folytassák, azután a fiúk. Mindenki más főételt és italt válasszon! Mindenki válasszon levest vagy előételt. Mennyit fizetne mindenki külön-külön? Mennyit fizetnétek együtt? Mennyit kapnátok vissza 50 eurósból?

• Feladatok – 6. évfolyam:

J Csak a kiosztott lapon számolhattok!

• ŒKata erőlevest, kapros sült kacsacombot, madártejet, ásványvizet és forró csokit rendelt. Mennyit fizetett?
  • Laci és Peti ebédre a ti vendéglőtök mellett döntött, mert megtetszett az étlapotok. Tíz euró volt náluk és 3 €-s ebédjegyek. Laci rendelése: Falatkák kétféle sajttal, halászlé, marhapörkölt, vegyes saláta és coca-cola. Peti ásványvizet rendelt, zöldséglevest, sült őzbordát és cézársalátát. Mennyit fizettek összesen? Hány ebédjegyet használtak fel?
  • ŽHányféleképpen választhattok levest, főételt és desszertet?

•  Juli vegetariánus, ezért zöldséglevest, gombástojást és görög salátát rendelt, majd 3 szelet mézes krémest és 3 dl ásványvizet. Elég volt 4 ebédjegy? (1 db jegy 3,20 €) Ha igen mennyi pénzt kapott vissza?

• Feladatok – 7. évfolyam:

J Csak a kiosztott lapon számolhattok!

• ŒKata tejeslevest, kacsát burgonyával és francia salátával, majd gofrit és gyümölcslevet rendelt. Mennyit fizetett? Mennyit kapott vissza 10 €-ból?
  • Laci és Peti ebédre a ti vendéglőtök mellett döntött, mert megtetszett az étlapotok. Tíz euró volt náluk és 3 €-s ebédjegyek. Laci rendelése: Padlizsántorony, húsleves, töltött pulyka, saláta és rizs, mákosguba és coca-cola. Peti kofolát rendelt, húslevest, libacombot és majonézes krumpli salátát. Ki fizetett többet és mennyivel? Mennyit fizettek közösen? Hány ebédjegyet használtak fel?
  • ŽHányféleképpen választhattok levest, főételt és desszertet?
  • Most mindenki rendeljen a csoportból. A csoport vezetője írja fel a rendelést. A vezető kezdje a rendelést, majd a lányok folytassák, azután a fiúk. Mindenki más főételt és italt válasszon! Mindenki válasszon levest vagy előételt is. Mennyit fizetne mindenki külön-külön? Mennyit fizetnétek együtt? Elég lenne fejenként 5€?
  •  Juli vegetariánus. Milyen 5-fogásos menüt ajánlanátok neki? Beleférne 2 db 3,30 €-s ebédjegybe az általatok tanácsolt menü?

• Feladatok – 8. évfolyam:

J Csak a kiosztott lapon számolhattok!

• ŒKata zöldséges fácánlevest, kecskesajtos gnocchit sült csirkefalatkákkal, majd tiramisut és nagy almalevet rendelt. Mennyit fizetett? Mennyit kapott vissza 20 €-ból?
  • Laci és Peti ebédre a ti vendéglőtök mellett döntött, mert megtetszett az étlapotok. Tíz euró volt náluk és 3 €-s ebédjegyek. Laci rendelése: Dunai halászlé, sonkával és bazsalikommal töltött pulyka burgonyapürével, csokis krémtorta és kis coca-cola. Peti nagy narancslevet rendelt, füstöltcsülkös bablevest, bőrében sült süllőt vajas zöldséggel és Somlói galuskát. Ki fizetett többet és mennyivel? Mennyit fizettek közösen? Hány ebédjegyet használtak fel?
  • ŽHányféleképpen választhattok levest, főételt és desszertet?

•  Juli vegetariánus. Milyen 5-fogásos menüt ajánlanátok neki? Beleférne 10 db 3,20 €-s ebédjegybe az általatok tanácsolt menü?
    • Feladatok – 9. évfolyam:

J Csak a kiosztott lapon számolhattok!

• ŒKata brokkoli krémlevest, gyümölcsös csirkemellet rizzsel, majd somlói galuskát és ásványvizet rendelt. Mennyit fizetett? Mennyit kapott vissza 20 €-ból?
  • Laci és Peti ebédre a ti vendéglőtök mellett döntött, mert megtetszett az étlapotok. Tíz euró volt náluk és 3 €-s ebédjegyek. Laci rendelése: Hortobágyi húsos palacsinta, libamáj magyarosan uborkasalátával, fagyis palacsinta és coca-cola. Peti teát rendelt, francia hagymalevest, sült csirkecombot burgonyával és mákkrémes palacsintát. Ki fizetett többet és mennyivel? Mennyit fizettek közösen? Hány ebédjegyet használtak fel?
  • ŽHányféleképpen választhattok levest, főételt és desszertet?
  • Most mindenki rendeljen a csoportból. A csoport vezetője írja fel a rendelést. A vezető kezdje a rendelést, majd a lányok folytassák, azután a fiúk. Mindenki más főételt és italt válasszon! Mindenki válasszon levest vagy előételt is. Mennyit fizetne mindenki külön-külön? Mennyit fizetnétek együtt? Elég lenne fejenként 10 €?

•  Juli vegetáriánus. Milyen 5-fogásos menüt ajánlanátok neki? Beleférne 9 db 3,30 €-s ebédjegybe az általatok tanácsolt menü?