2015

Navigácia

Rólam Hiszem... Dalton-módszer A Dalton oktatás - ahogy én tanítom Étlap - feladatok Rendhagyó matematika óra

Mgr. Éva Varga

Dalton-módszer

A módszerről

A Dalton-tervet a XX. század első évtizedeiben Észak-Amerikában Helen Parkhurst pedagógus fejlesztette ki. Pedagógiai modellje 1920-ban Dalton városban vált nemzetközileg ismertté, innen ered a Dalton-terv elnevezés. A tanulás folyamatát úgy szervezzük, hogy a diákok a tanárral együtt választják ki a tanár által előzőleg összeállított penzum munkautasítás feladatkínálatából a mindennapi élet vezetéséhez szükséges tartalmakat, meghatározzák egyéni célkitűzéseiket, melyekkel meg tudnak felelni az elvárt követelményszintnek.

A Dalton-pedagógiával minden gyermeknek megadatik a tanulási individualitás, az, hogy egyéni adottságaiknak, képességeinek, érdeklődésének megfelelően dolgozzon. Az így szervezett tanulási folyamat alapvető igénye a tanulók egymás közti és folyamatos kommunikációja és kooperációja. Hiszen amennyiben szükséges, a tanulók a tananyagot társaikkal együtt dolgozhatják fel.

A Dalton-terv nyitott modell, ezért a helyi adottságokhoz alkalmazkodva rugalmasan adaptálható.

Tanulásszervezés Dalton-tervvel

Az iskolai munka középpontjában az önálló tanulás áll. A tanulók a munkautasításokat írásos formában, penzum néven kapják meg. A penzum feladatai nemcsak az elsajátítandó tudásanyagra vonatkoznak, hanem az egész személyiséget fejlesztik. A tantermek felszereltsége segíti az önálló tanulást, a diákok szaktantermekben, vagy osztályaikban szaksarkokban tanulnak.

Fejlődésüket egyénileg követjük nyomon.

Munkafolyamataik aktív tervezése, kivitelezése és evalválása (folyamatos értékelése) lehetőséget ad az előrevetített terv és az elért eredmény összehasonlítására. A tanulók fokozatosan átvállalják a saját kompetenciáik fejlődése iránti felelősséget.

A gyermekek az iskolában úgy tanulnak, mint az életben; lehetőségük és elegendő idejük van tapasztalatgyűjtésre, ezáltal kreativitásuk, problémamegoldásuk, mérlegelési és döntési kompetenciájuk az átlagosnál jobban fejlődik, látókörük szélesebbé válik. Munkájukat sikerélmények kísérik, ez növekvő önbizalomhoz vezet. A saját képességekbe vetett bizalom örömtelivé teszi a tanulást, ébren tartja az érdeklődést a tanulás tartalma/tárgya iránt.

A Dalton-terv időszerűsége

A Dalton-terv egy gyorsan fejlődő társadalom sikeres pedagógiai modellje. A mai magyar társadalomnak a korabeli amerikai társadalomhoz hasonló fejlődése e modell alkalmazását különösen időszerűvé teszi. A gazdaságban és a munka világában a tudás dinamikus fejlődésének kihívásaival szembesülünk. Ez a jövőben még tovább fokozódik. A ma Magyarországán - mint a hajdani Amerikában - a társadalom megfelelő képzettséget és kompetenciákat vár el az iskolából kilépőktől.

A demokrácia megtartása, további erősítése, valamint a szociális integráció fejlesztése az élet minden területen egyformán sürgős és fontos.

A hagyományos iskolákban gyakori probléma a fegyelmezés. Ez Dalton-pedagógiával többnyire kiküszöbölhető azáltal, hogy a tanulók aktívan részt vehetnek saját tanulási folyamatuk alakításában. Ezzel személyiségük is fejlődik, tanulásuk, saját életük szakértőjévé válnak.




 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria