2015

Navigácia

Rólam Hiszem... Dalton-módszer A Dalton oktatás - ahogy én tanítom Étlap - feladatok Rendhagyó matematika óra

Mgr. Éva Varga

A Dalton oktatás - ahogy én tanítom

A Dalton oktatás – ahogy én tanítom

 

Dalton-órákat, heti rendszerességgel minden évfolyamban tartom. Nevelési célom a kezdetekben a tanulói önállóság kialakítása volt, ezért először könnyebb, egyszerűbb penzumokat készítettem. A gyerekeknek megengedem a választás lehetőségét, hogy társaikkal közösen dolgozhassanak, vagy pedig önállóan. Ennek ellenére sem adódtak fegyelmezési problémák, sőt tanulóink nagy lelkesedéssel végezték feladataikat. A diákok fokozatosan sajátították el a Daltoni-oktatás alapelveit:

  • Szabadság – szabadon választhatja meg a feladatok sorrendjét, a segédeszközök használatát, beleértve a tankönyvet és a füzetet, saját belátása szerint önállóan vagy társaival együttműködve oldja a kitűzött feladatokat, saját munkatempójában dolgozik. A tanár szabadsága abban rejlik, hogy magam választom ki, mely tananyagrészt akarom a Dalton-terv szerint feldolgozni és milyen célt akarok követni (ismétlés, gyakorlás, új tananyag átvétele).
  • Önállóság – a feladatok megoldása elsősorban az önálló munkavégzésen alapul, ha mégis diákom segítséget kér, akkor először csak javaslatot teszek, hogy mit (könyv, szakirodalom, stb.) használjon a feladat megoldásához, ha így sem sikerül megoldani, akkor a feladatban aláhúzok egy szót, ami a megoldásnál elkerülte a figyelmét, ha ezután sem sikerül a feladatot megoldania, akkor megadom a lehetőséget, hogy együtt oldjuk meg
  • Együttműködés – a munkafeltételek közös megteremtése, a tanulóknak a feladatok megoldása közben egyezségre kell jutniuk a vitás kérdésekben, oda kell figyelniük egymásra és az adott témára is, közös munka során megtanulják mások véleményét elfogadni, vagy kultúráltan vitatkozni, miközben a diákjaim dolgoznak én az integrált vagy tehetséges gyerekekkel tudok foglalkozni, a tanulók kölcsönös együttműködése
  • Toleráns viselkedés – a másik diák érdekeinek tiszteletben tartása
  • Felelősségtudatsaját magával, tanáraival, társaival és az egész iskolával szemben.

Penzumok készítése

A Dalton-oktatás elsődleges célja, hogy a gyereket megtanítsa tanulni és gondolkodni, saját tapasztalataiból induljon ki, és ezek általánosításával fedezze fel a törvényszerűségeket. A tanulók ezért a Dalton órákon az utasításokat írásos formában kapják meg, ez a penzum. Az oktatás sikerének feltétele a hozzáértéssel elkészített penzum, ami szinte helyettesíti a tanárt.

A tananyagtól függően a penzumot egy vagy több hétre szoktam előre elkészíteni. Az ötödikeseknél jobban bevált a rövidebb, míg az idősebb diákjaimnál az egész témakört felölelő penzum (6. számú melléklet). Az előre elkészített penzumok három nehézségi fokban tartalmaznak feladatokat:

  • K – könnyű
  • H – haladó
  • T – tudós

A „K” betűvel jelölt feladatok mindenki számára kötelezőek, a többi feladat közül a tanulók tudásuknak megfelelően választhatnak. Az ügyesek meg szokták oldani az összes feladatot. A feladatok megoldása közben segítséget kérhetnek egymástól, esetleg tőlünk, használhatnak tankönyveket, segédeszközöket. A gyakrabban hiányzó tanulókkal ilyenkor könnyebben tudom pótolni a tananyagot, míg a többiek saját tempójukban dolgoznak. Minden penzumhoz megoldókulcsot készítek, ami segítségével a tanulók egyedül is kijavíthatják feladataikat. A feladat száma mellett azt is jelölik, hogy melyik feladatot hogy sikerült megoldaniuk:

  • J – segítség nélkül oldottam meg
  • K – segítséggel oldottam meg
  • L – segítséggel sem tudtam megoldani

A tanulók által kijavított penzumokat én csak a témakörök végén szoktam ellenőrizni. A már megoldott penzumokat a tanulók n mappákban (portfólió) tárolják, amit bármikor elővehetnek ismétlés céljából.

Az osztály vezetésének szabályai

Minden Dalton-csoporttal az első órákon megbeszéljük a szabályokat, amelyeket ha a tanulók elfogadnak, egész évre érvényesek lesznek, és be kell őket tartani. A tanulókkal tudatosítom, hogy ezek az elvárások az ő tudásukat fogja gyarapítani.

 

 

 

Az óraszervezés alapvető törvényszerűségei

  • Útmutatás – az óra kezdetekor tanulóimnak kiosztom a penzumokat, felírják rá a nevüket, majd világosan és érthetően elmagyarázom az órára tervezett munkát. A táblára felírom a kötelező és választható feladatok számát (kb. 3-5 perc).
  • Az ismeretek elraktározása és későbbi előhívása – az útmutatás után a tanulók gondolkodnak, hogy értik-e a feladatot, megtervezik a munka egyes lépéseit. Ilyenkor számukra „nem vagyok elérhető” (kb. 5 perc).
  • A tanulók önálló munkája – a tanulók ilyenkor többnyire önállóan dolgoznak, de használhatnak segítséget is. Szükség esetén konzultálhatnak velem is. Ha nem kell segítenem, akkor az integrált tanulóimmal, vagy a többet hiányzó tanulókkal foglalkozom.
  • Adminisztráció – ha a tanulók elkészültek a kijelölt feladataikkal, ezt ki is javították, majd közös megegyezés után a fennmaradó időben oldhatnak plusz feladatokat, matematikai versenyfeladatokat, elmagyarázzák a számolásmódjukat, gyakorolhatnak a témazáró dolgozatra, stb.
  • A tanulók értékelése – önértékelés – a feladvány teljesítése után, általában a témakörök lezárása után a tanulók értékelik a munkájukat, ezután leadják a kész penzumot (kb. tanulóként 1 perc).
  • Összefoglalás – az óra végén értékelem az aznapi munkát, megdicsérem az arra érdemes tanulókat, biztatom a gyengébb képességű diákokat.

                                                                                                                                                                           Mgr. Varga Éva

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria