2015

Navigácia

  • SZÜLŐFÖLDÖN MAGYARUL - TÁJÉKOZTATÁS

    A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (a gyakori kérdésekre való tekintettel) ismét tájékoztatni kívánja a pályázókat,  hogy ebben az évben a  „Szülőföldön magyarul” támogatási program Adatlapjainak kitöltésében és a pályázati feltételekben is változások vannak:

    1. A támogatások kifizetése csak számlán keresztül történik.

    2. Bármelyik szlovákiai bankfiókban lehet számlát nyitni (nemcsak az OTP bankfiókban). Ezután szükséges a banki adatok pontos feltüntetése és igazolása.

    3. Nem kötelező a pályázó nevére számlát nyitni. Feltüntethető pl. a szülő, hozzátartózó bankszámlája is. Minden esetben a számla tulajdonosának nevét is fel kell tüntetni.

    4. Az igazolás a bankszámláról lehet a számlakivonat vagy a szerződés másolata. Nem kell külön igazolást kérni a banktól. (Egyeztetés céljából van rá szükség, hogy nem történt – e elírás az adatlap kitöltésekor az IBAN szám feltüntetésében.)

    5. Változás van még a megengedett igazolatlanul hiányzott órák számánál .

    (15 óra a 2018/2019-es tanév második félévében és 15 óra a 2019/2020-as tanév  első félévében). Ha bármelyik  meghaladja a megengedettet,  akkor a pályázat elutasításra kerül.

    Az SZMPSZ  írásban értesíti a támogatottat és az elutasított pályázót.

     

  • KATEDRA VERSENY

    Sikeresen vette az idei KATEDRA-VERSENY első négy fordulóját harmadikosainkból álló csapatunk és így bekerültek az országos döntőbe. GRATULÁLUNK!

    A csapat neve:              REJTVÉNYFEJTŐK

    A csapat tagjai:             Hussein Sayed Fatimah, Mészáros László, Mezei Zsóka

    Felkészítő pedagógus: Fiala Erzsébet

     

    Kedves Gyerekek és Pedagógusok!

    Az alsó tagozatosoknak összeállított Katedra-verseny levelezős szakasza az idei tanévre befejeződött. A négy forduló során, nagy örömömre, idén 46 csapat kapcsolódott be a játékos, izgalmas versengésbe.

    A 46 csapatból 1 csapat adta fel az idei versenyt és bizony többen visszavettek az első fordulóban nyújtott lendületből. A többség azonban végig kiegyensúlyozott, színvonalas munkát végzett.

    Tapasztaltam, hogy a januári megbetegedések nehezítették, hátráltatták a csapatokat. Ezt sajnos nem tudjuk kivédeni. Ennek ellenére gondolom, hogy le a kalappal mind a gyerekek, mind a kollégák előtt, hogy a beküldési határidőt minimálisan lépték túl, és hogy a legtöbb esetben ezt külön jelezték számomra.

    Külön köszönet illeti azokat a csapatokat, akik a gyönyörű feladatmegoldások mellett a jutalompontok gyűjtögetésére is nagy hangsúlyt fektettek. A legtöbb csapat postai úton küldte munkáit, és néha bizony komoly csomagkészlet érkezett hozzám. Csak ámultam és bámultam a beérkezett műveken. Örömmel láttam, hogy Berg Judit és a lengék világa megihlette a legtöbb csapatot. Számtalan csodálatos festményt, hajtogatott szereplőket, a Nádtenger és nagyapó házának makettjét sikerült a négy forduló alatt begyűjtenem. Az elkészült művekből idén is kiállítást készítek a döntőn, illetve fotókon keresztül a honlapon is megjelennek.

    Az összesített táblázatban szemmel látható, hogy az egyes csapatok mennyi plusz energiával abszolválták a négy fordulót. A jutalompontok gyűjtögetése pontegyenlőség esetén könnyen segít a sorrend felállításában, illetve még a döntőn is fontos szerepük lehet. A számos kreatív megoldás, az esztétikailag kifogásolhatatlan művek mellett viszont a feladatok teljes, pontos megoldása fontosabb alappillére a sikernek.

    A legtöbb pontot elért csapatok becsülettel, időt és energiát nem kímélve, alaposan megdolgoztak a szép eredményért. A pontszámokból kitűnik, hogy a mezőny szoros volt.

    Idén, második éve ért a megtiszteltetés, hogy kezemben tarthattam az alsó tagozatosok versenyét. A tavalyihoz képest jobban átláttam a versenyt, illetve nagyon élveztem a választott könyvvel való munkát. Örömömre szolgált, hogy a visszajelzések is azt mutatták, jó választás volt Berg Judit: Tavasz a Nádtengeren c. műve. Könnyen éltem bele magam a virgonc ifjonc, Füttyös Vilkó szerepébe. Úgy gondolom, számotokra is tanulságos lehetett Vilkó összes kisebb ballépése, illetve határtalan kitartása, magabiztossága.

    Köszönettel tartozom a nagyon kedves kollégáknak és kolléganőknek, akikkel problémamentes volt a kapcsolattartás. Köszönöm a visszajelzéseket, a segítséget és észrevételeiket!

    Továbbá, köszönöm a versenybe fektetett sok munkát, a precíz feladatmegoldásokat és hogy együtt olvashattunk, dolgozhattunk! A tanév hátralévő részére sok sikert, kitartást, örömteli tanulást és élményt kívánok szeretettel!

    Mgr. Herdics Kalocsányi Mónika, a Katedra Alsó Tagozatos Verseny koordinátor

  • ISKOLABEZÁRÁS

    A koronavírus-járvány miatt iskolánkat március 16-tól bezárjuk!

    Hatarozat_MSVVaS_SR.pdf​​​​​​​

  • IGAZGATÓI SZABADNAPOK

     

    Az iskola igazgatója az OKTATÁSI TÖRVÉNY értelmében 2020. március 12-én és 2020 március 13-án igazgatói szabadnapot rendel el az iskola tanulói számára. Az említett napokon nem működik az iskolai klub és az iskolai konyha.
    A koronavírus terjedése miatt elképzelhető az iskola bezárásának meghosszabbítása.

     

  • SZÜLŐFÖLDÖN MAGYARUL

    A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége értesíti az érintetteket, hogy

    a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. meghirdette a „Szülőföldön magyarul” című támogatási (ösztöndíj) program felhívását a nevelési, oktatási, valamint tankönyv és taneszköz támogatás, illetve hallgatói támogatás igénylésére a 2019/2020-as tanévre.  Célja: a szlovákiai magyar nyelvű oktatás és nevelés támogatása, formája vissza nem térítendő támogatás.

    A kérelmeket az SZMPSZ által kinyomtatott és a gyűjtőhelyekre eljuttatott adatlapokon

    2020. március 13-tól 2020. április 25-ig lehet benyújtani. A támogatási kérelem utolsó postára adási dátuma: 2020. április 25.

    A felhívást és az adatlapokat, a gyűjtőhelyek jegyzékét, valamint az ezzel kapcsolatos további információkat a www.szmpsz.sk címen, az SZMPSZ honlapján találhatják meg.

    Továbbá kérjük felhívni a pályázók figyelmét az adatfeldolgozási tájékoztatóra, melyet kérjük, különös figyelemmel olvassanak el, ugyanis az adatlap aláírásával hozzájárulnak adataik kezeléséhez.

  • TOMPA MIHÁLY ORSZÁGOS VERSENY

  • ELŐKÉSZÍTŐ

    Tisztelt Szülők, nagycsoportos gyerekek!

     

    Tisztelettel meghívjuk iskola-előkészítő  foglalkozásaink ünnepélyes megnyitójára, amely

    2020. március 12-én 16.30 órakor lesz a Felsőpatonyi Magyar Tannyelvű Alapiskolában.

    Előadást tart Mgr. PaedDr. Strédl Teréz gyermekpszichológus.

    A gyermekeknek játszóházzal egybekötött foglalkozást tartunk.

     

    A foglalkozások célja:

    •  az iskolai szokások bevezetése és kialakítása
    •  az óvoda és az iskola átmenet problémáinak leküzdése
    •  a kötelező óvodai foglalkozások kiegészítése.

    Foglalkozások összetétele:

    •  logikus gondolkozás kialakítása
    •  szövegértés fejlesztése
    •  szókincsbővítés
    •  beszédfejlesztés
    •  mozgásfejlesztés
    •  figyelemfejlesztés
    •  emlékezetfejlesztés 

    Minden órán részképesség fejlesztése is történik, melynek eredményeképpen a gyermek az iskolába lépésekor könnyebben veszi az akadályokat, könnyebben alkalmazkodik az új elvárásokhoz. Játékos feladatmegoldások közben gyakorolják a különböző számkörökben való számolást, a mintamásolással kapcsolatos feladatokat, az írás - mozgásos és sorozatkészség fejlesztését, a látási, szóbeli emlékezettel kapcsolatos feladatokat, a formaérzékelési képességet, a különböző relációkat stb. a tanuláshoz szükséges alapkészségek fejlesztése, a hátrányok ledolgozása a cél.

     

  • Hatvan éves a felsőpatonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola

    Iskolánk idén kerek évfordulót ünnepel, fennállásának 60. évfordulóját. Az oktatás azonban ennél korábban, 69 évvel ezelőtt indult útjára a községben, ugyanis 1951. október 1-jén nyitotta itt meg kapuit az első oktatási intézmény. Az eredeti iskolaépület egy egyszintes, régi parasztházszerű épület volt. Az 1950-es évek végén azonban a nagyobb falvakban új, korszerű, kényelmes iskolák építését kezdték meg. Felsőpatonyban is elindult az építkezés, és ennek eredményeként az 1960/1961-es tanév már az új oktatási intézményben indulhatott.

    Hatvan éve folyik a munka az iskola falai között. Ha azok a falak mesélni tudnának! Elmondhatnák mindazt a temérdek okosságot, bölcsességet, beszámolhatnának felelésekről s aranyköpésekről, kellemes és kellemetlen beszélgetésekről, csínytevésekről, melyek elhangzottak és lezajlottak falai közt az évtizedek lefolyása alatt. Szemtanúi voltak generációk fejlődésének, felnőtté válásának, s a mai napig vigyázva óvják a község gyermekeinek mindennapjait. Ezek közt a falak közt hatvan éve kemény, ám odaadó munka folyik. A hatvan évvel ezelőtti tanulólétszám – amikor 40–42-en is voltak egy évfolyamban – mára jelentősen megcsappant, így iskolánk arculata az évtizedek során teljesen megváltozott. A magas létszámú osztályok helyett ma kisebb közösségekben folyik az oktatás, így iskolánkat a családias légkör jellemzi. A kisebb csoportokkal való munka minden előnyét kihasználva tanítunk, nevelünk minden gyermeket.

    Nagy hangsúlyt fektetünk a tanulók egyéni képességeinek fejlesztésére, és fokozottan figyelünk arra, hogy a lehető legtöbb tanulót bekapcsoljunk a tanítási órákon kívüli tevékenységekbe is. Éppen ezért mindig a tanév elején elhatározzuk, milyen versenyeket, vetélkedőket, rendezvényeket szervezünk, illetve melyeken veszünk részt.

    Hagyományos rendezvényeink mellett évről évre újabb programokat szervezünk. A nemzeti és kulturális értékeinket őrző ünnepeinkre fokozott hangsúlyt fektetünk, hiszen nem elég, ha gyermekeink csupán a bizonyítványban feltüntetett tárgyakból kitüntetettek, hanem magyarságuk is kitüntetett helyet kell, hogy elfoglaljon szívükben. A tanulók közt minden évben nagy a lelkesedés a forradalom és szabadságharc évfordulója, a magyar kultúra napja, a magyar költészet napja vagy a népmese napja közeledtével. Ezekre, a magyarságunk szempontjából kulcsfontosságú évfordulókra mindig kiemelt figyelmet fordítunk, s hosszasan készülődünk: ünnepi műsorral, vetélkedővel, tudáspróbával vagy játékos versennyel. Természetesen az évszakokhoz kapcsolódó fontos ünnepeinkről sem feledkezünk meg. Karácsony előtt minden osztály karácsonyi összeállítást készít, amelyet a szülőknek adnak elő. Idén a felső tagozatos tanulók a karácsonyi műsor hangulatát egy betlehemi pásztorjelenettel tették még ünnepélyesebbé. Hagyományainkhoz visszanyúlva tavaly és tavalyelőtt az adventi időszakban karácsonyi dalokat énekelve kopogtattunk be a helyiek ajtaján. Szintén hagyomány iskolánkban az édesanyák köszöntése május első vasárnapján. Mindig alkalomhoz illő, vidám, zenés összeállítással állnak színpadra a gyerekek. Az alsó tagozatos tanulóink és a helyi óvodások számára szervezzük meg minden ősszel az almanapot. Ekkor kizárólag a játéké és a finom almás falatoké a főszerep – a tányérokra almafánk, almás pite, a poharakba almapuncs és almalé kerül. Iskolánkban nagy népszerűségnek örvendenek a kézműves foglalkozások. Nemcsak a rajzkört és a gyöngyfűző kört látogatják szívesen a gyerekek, hanem a húsvéti és a karácsonyi ünnepek előtti kézműves délutánokat sem hagyják ki. A hagyományos egyhetes nyári művészeti táborunk ideje alatt is minden évben a serénykedő gyerekektől zajos az iskolaudvar. A versenyek iránti érdeklődés középpontjában is elsősorban azok állnak, amelyek nemzeti öntudatunk megerősítését szolgálják. Tanulóink évek óta állandó résztvevői a Tompa Mihály Országos Versenynek, az Anyanyelvi játékok, játékos anyanyelv Wacha Imre emlékére elnevezésű vetélkedőnek, valamint a Vámbéry Ármin Gimnázium által szervezett Vámbéry Hét megmérettetéseinek. Az alsó tagozatos tanulóink kedvence a 7 mérföldes csizmában heted 7 határon át mesevetélkedő. Ezeken kívül idén is bekapcsolódtunk a Pitagorasz Matematikaversenybe, a Katedra-versenyekbe, valamint harmadikosaink egy új meseverseny résztvevői is voltak.

    Tanulóink figyelmét rendszeresen felhívjuk a környezettudatos gondolkodásra, ennek érdekében a Föld napja alkalmából előadásokat, beszélgetéseket szoktunk szervezni. Nagy gondot fordítunk iskolánk környékének ápolására is. Rendszeres tavaszi tevékenységeink közé tartozik a közös tavaszi udvartakarítás, ami azt jelenti, hogy kicsi és nagy, pedagógus és szülő egyaránt szerszámot fog, és csoportokra osztva az iskolaudvar minden szegletét rendbe tesszük – füvet nyírunk, gyomot irtunk, virágot ültetünk, bokrokat metszünk, lapátolunk, sepregetünk, gereblyézünk.

    Kiemelten fontosnak tartjuk iskolánkban, hogy tanulóink ne csupán lakosai legyenek Felsőpatonynak, hanem a község múltjának, történetének felfedezői, ismerői és egyben jelenének formálói is. Ennek érdekében néhány évvel ezelőtt felkutattuk a község és az iskola krónikáit, és beleástuk magunkat a múltba. Ezeknek a forrásoknak és a szakirodalomnak a segítségével összeállítottunk egy képes-szöveges kiállítást, amelyhez egy tanulók által összegyűjtött, kimondottan Felsőpatonyra jellemző tájszójegyzéket is készítettünk. A tájszavakat hosszas gyűjtőmunka eredményeként sikerült felkutatni. A kiállítás a helyi községházán volt megtekinthető, s utána az egész tanév folyamán iskolánk folyosóját díszítette.

    Ebben az évben iskolánk 60 éves. A jubileumot szeretnénk méltóképpen megünnepelni. Szeretnénk hűek maradni hagyományainkhoz. Tavasszal rajzkiállítást rendezünk tehetséges tanulóink otthon készült munkáiból, valamint fotókiállítást tervezünk Felsőpatony egykor és ma címmel. A tanév végére szeretnénk összeállítani tanulóinkkal egy előadást Községünk és iskolánk múltja és jelene címmel, amelyben az eddigi információkat átfogóbb kutatások eredményeivel bővítenénk ki.

    Az ünnepi megemlékezéshez iskolánk ünnepi külsőt is ölt. Az épületben hetek óta felújítási munkálatok folynak: a tantermek, a folyosók, a tornaterem, a számítástechnikai terem is átalakuláson megy keresztül. Bízunk benne, hogy a tanév végére közös erővel minden elkészül, s a kerek születésnapot megújult környezetben ünnepelhetjük.

  • ÁLARCOSBÁL 2020

    Február 14-én álarcosbált szerveztünk az 1-5. évfolyamot látogató tanulóink számára.

    A jelmezbálon ötletesebbnél ötletesebb jelmezek vonultak fel. Volt köztük rendőr, rocksztár, Harry Potter, vadászlány, boszorkány, pillangó, traktorista, Zorro, Batman, postás stb.

    A felvonulás és a tánc mellett közös játékra is sor került. Az álarcba bújt tanulókat csoportokba soroltuk, majd elkezdődött a vetélkedés. Kakasviadalban, puzzle kirakásában, rejtvényfejtésben, logikai játékban a Tündérek csapata kerekedett felül.

    Tanulóink körében a legnépszerűbb játék a széktáncoltatás volt.

    Remélem tanulóink a vidám és szórakoztató délelőtt után, majd újult erővel kapcsolódnak be a tavaszi szünidőt követő iskolai munkába.

     ÁLARCOSBÁL 2020

  • SÍTANFOLYAM

    2020-ban is visszatértünk Vitanovára!

    Ebben az évben harmadik alkalommal szerveztük meg sítanfolyamunkat ugyanazon a helyszínen, Szlovákia északi részén, a lengyel határ tövében fekvő síközpontban, Vitanován. Idén is az egyházgellei iskola lelkes tanulóival és pedagógusaival alkottunk egy csapatot.

    Bár olyan zimankó és annyi friss hó nem volt, mint tavaly, azért idén sem csalódtunk! Szakszerűen karbantartott sípálya, odaadó személyzet várt minket. Az időjárás egész hét folyamán kedvezett, kellemes hidegben és gyönyörű napsütésben ismerkedhettek a gyerekek a sportág rejtelmeivel: figyeltek, lelkesen próbálkoztak, ráéreztek, gyakoroltak. A tanulók többsége kitartóan küzdött az első bukások után is, így az eredmény nem maradt el.  Eljutottak oda, hogy élvezték a sízést, és a harmadik napon már szinte mindenki a sífelvonót használta. Egy, a többségük számára teljesen új mozgásformával ismerkedtek meg.

    Az estéket közös beszélgetésekkel, tánccal, társasjátékozással töltöttük. Január 22-én, a magyar kultúra napja alkalmából műveltségi vetélkedőt szerveztünk. A gyerekek hatfős csapatokban vetélkedtek. Próbára tehették anyanyelvi leleményességüket, általános műveltségüket és tájékozottságukat történelemi, irodalmi, földrajzi témakörben.

    Sikeres sítanfolyamot tudhatunk magunk mögött. Az élményekkel teli hét után elégedetten, bár kicsit fáradtan tértünk haza, Csallóközbe. 

  • ANYANYELVI VERSENY

    Iskolánk négyfős csapata (Bódis Natália, Tóth Dominika, Kuczman Benjamin, Tóth Balázs) ebben a tanévben is részt vett az Anyanyelvi játékok-játékos anyanyelv nevű versenyben. Az írásbeli forduló legjobban teljesítő csapatai meghívást kaptak a kerületi fordulóba, melynek a Vámbéry Ármin Gimnázium biztosított helyszínt. Tanulóink ügyesen teljesítettek, de idén nem sikerült az élvonalban végezniük.

    Gratulálunk a csapatnak és a felkészítő tanárnak!

  • MAGYAROK KENYERE

    A Dunaszerdahelyi Regionális Agárkamara épületében 2020. január 9-én vette át iskolánk igazgatója azt a 45 kg kenyérlisztet, amelyet az agrárkamara szervezésében megrendezett MAGYAROK KENYERE - 15 MILLIÓ BÚZASZEM c. rendezvény keretében kapott iskolánk.

  • TÁMOGATÁS

    Tisztelettel kérjük Önöket, hogy jövedelemadójuk 2%-át ajándékozzák a helyi alapiskola mellett működő

    Szlovákia Magyar Szülők  Alapszervezetének.

    A jövedelemadóból befolyó pénzösszeg iskolánk tanulóinak támogatására lesz felhasználva.

    Iskolánk ebben a költségvetési évben is szeretne a szerény állami költségvetési támogatás mellett további anyagi forrásokhoz jutni. A szülői munkaközösség támogatása és a pályázatok adta lehetőségek mellett igyekszünk egyéb forrásokat keresni. További lehetőség az anyagi feltételek javítására a jövedelemadó 2%-ának adományozása ill. gyűjtése.

    Az iskola, de elsősorban az iskola tanulói nevében szeretnélek megkérni, hogy jövedelemadód 2%-ával támogasd iskolánkat.

    Az anyagi támogatást teljes mértékben az iskola oktató-nevelő programjainak megvalósítására és az iskola felszereltségének javítására használjuk fel.


  • KARÁCSONYI ÜNNEPI MŰSOR

  • MIKULÁS 2019

  • KARÁCSONYI VÁSÁR ÉS KARÁCSONYVÁRÓ

  • KOSZORÚZÁS

    A fegyverszünet napján, november 11-én közösen emlékeztünk községünk I. és II. világháborús áldozataira. Piros pipacsot tűztünk, és versmondással tisztelegtünk a hősi halottak emléke előtt.

  • VÁMBÉRY HÉT

  • TESZTELÉS 5

    A Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM) az alapiskolák 5. osztályos tanulóit teszteli 2019. november 20-án (szerda). Iskolánk tanulói matematikából és magyar nyelvből írják a tesztet. Az országos tesztelés minden alapiskolán egy időben történik.

    A tesztelésen az V. osztály tanulói vesznek részt.

    Matematika

    8.00 – 8.10 h (10 perc) – bevezető utasítások, a válaszadó lapok kiosztása

    8.10 – 8.20 h (10 perc) – a tesztlapok kiosztása, ismerkedés a feladatokkal

    8.20 – 9.20 h (60 perc) – a teszt kidolgozása

    9.20 – 9.25 h (5 perc) – a tesztlapok és a válaszadó lapok összeszedése

    9.25 – 9.50 h (25 perc) – szünet

    Magyar nyelv és irodalom

    9.50– 9.55 h (5 perc) – bevezető utasítások, a válaszadó lapok kiosztása

    9.55 – 10.05 h (10 perc) – a tesztlapok kiosztása, ismerkedés a feladatokkal

    10.05 – 11.05 h (60 perc) – a teszt kidolgozása

    11.05 – 11.10 h (5 perc) – a tesztlapok és a válaszadó lapok összeszedése

    Bővebb információ a teszteléssel kapcsolatban a NUCEM weboldalán található.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria