ÖN TUDTA? MILYEN A JÓ ISKOLA? MI A BAJ, TANÁR ÚR? A JÓ ISKOLA MODELLJE? KEZDŐDJÉK A TANULÁS FORRADALMA! IDŐT NYERTEK A MAGYAR ISKOLÁK GYANÚS CSEND A KISISKOLÁK KÖRÜL

Tanításról

IDŐT NYERTEK A MAGYAR ISKOLÁK

Pozsony. Mintegy negyven hazai iskolának javasolja a minisztérium a felső tagozat megszüntetését. Információink szerint magyar intézmény nincs köztük, az önkormányzatoknak ugyanis sikerült előteremteniük a szükséges anyagiakat, pótolni tudják a minisztérium hiányzó plusztámogatását.

VERES ISTVÁN

Ismét elővette az alacsony diáklétszámú, teljes szervezettségű iskolákat az oktatásügyi minisztérium. Majdnem negyven községnek kell eldöntenie, megszünteti-e a felső tagozatot – ellenkező esetben nem kap plusztámogatást a fenntartására. A tárca nem teszi közzé az érintett települések listáját.

Lapunk információi szerint magyar iskola nincs a listán. Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége elnöke szintén úgy tudja, hogy egyelőre sikerült időt nyerniük az érintett iskoláknak. Tavaly ugyanis 12 (például Baka, Felsőpatony, Alsóbodok, Nagyszarva, Nagycétény, Deáki) magyar intézmény megszüntetését vagy leépítését javasolta a tárca, az önkormányzatok viszont előteremtették a falvak költségvetéséből a hiányzó pluszpénzt, így nem fogadták el a minisztérium javaslatát. Köztük van a Komárom melletti Izsa község is. Megemelték a vonatkozó költségvetési tételt, tájékoztatott Domin István polgármester. „Emellett igyekszünk különféle szabadidős tevékenységekkel népszerűsíteni az iskolát, hogy a magyar szülők hozzánk írassák gyerekeiket” – magyarázta. A faluból ugyanis sokan a komáromi alapiskolákba járatják gyerekeiket.

Az oktatásügyi minisztérium hangsúlyozza: nem ők döntenek egy iskola megszűnéséről, hanem a fenntartó, vagyis az önkormányzat. A falvak és városok társulása ugyanakkor osztja a tárca véleményét, mely szerint kevés gyerekkel nem érdemes nagy kapacitású iskolákat működtetni.