2015

Navigácia

ÖN TUDTA? MILYEN A JÓ ISKOLA? MI A BAJ, TANÁR ÚR? A JÓ ISKOLA MODELLJE? KEZDŐDJÉK A TANULÁS FORRADALMA! IDŐT NYERTEK A MAGYAR ISKOLÁK GYANÚS CSEND A KISISKOLÁK KÖRÜL

Tanításról

MILYEN A JÓ ISKOLA?

Milyen a jó iskola?

A pedagógus és a szülő is jó iskoláról álmodik. A pedagógus jó iskolában szeretne tanítani és a szülő is jó iskolába akarja járatni a gyerekét. De milyen a jó iskola?
Az a jó iskola, ahol a diák sok ismeretanyaghoz jut, vagy az, ahol jól érzi magát, ahová szívesen jár? Az a jó iskola, amelyiknek jó a felszereltsége, vagy az, amelyiket kevés pénzből lehet működtetni? Az a jó iskola, amely az „életre” készít fel, vagy az, ahol a diák „éli” a maga életét? Esetleg az a jó iskola, ahol mindez együtt megtalálható? De hány ilyen iskola van? Egyáltalán van ilyen iskola?
A szakemberek többsége a következőképpen jellemzi a jó iskolát:
-    Az iskolában jó pedagógusok tanítanak, akikre főleg az jellemző, hogy a tanulókhoz pozitívan viszonyulnak (szeretik, megértik őket, empatikusak), van humorérzékük, következetesek, igazságosak, de igényesek is. Minden szituációban képesek az önkontrollra, a saját tantárgyukat tudják, és meg is tudják tanítani, a tanulókat respektálják, egyenrangú félnek tekintik őket, a tanulók teljesítményét pozitívan motiválják a következőképpen: Van hozzá tehetséged, képes vagy rá.
-    Az iskolát jó igazgató irányítja, aki maga is jó pedagógus, az iskolát jó irányban vezeti – cél a nevelés és oktatás fejlesztése, az iskolában optimális munkafeltételeket biztosít. Képes a munkát jól megszervezni.
-    A tantestület stabilitása, permanens fejlesztése, továbbképzése, kiváló munkaerkölcse. A pedagógusok kölcsönösen együttműködnek, a tapasztaltabb pedagógusok koordinálják, vezetik őket.
-    A magatartásra, valamint a nevelés és oktatás eredményeire vonatkozó világos és konkrét célok, követelmények, standardok. Az oktatási folyamatnak szentelik a legfőbb figyelmet.
-    A tanulók előrehaladásának felmérését, a tanulók és pedagógusok munkájának társadalmi elismerését és díjazását segítő rendszeres visszacsatolás.
-    Aktív támogatás a szülők részéről és együttműködésük az iskolával.
-    Optimális munkakörülmények (ökológiai, esztétikai stb. szempontból egyaránt), az iskola egyedi, különleges szellemisége, amelynek atmoszféráját főleg a bizalom, biztonság, együttműködés, tolerancia, maximális igyekezet, rend jellemzi, egyaránt támogatva a tanítást és tanulást. A tanulók és alkalmazottak részére jó szolgáltatásokat biztosítanak (pl. étkezés).
-    A tanításra szánt idő maximális kihasználása.
-    Számos tanításon kívüli rendezvény, tanulmányi verseny, szakkör stb kerül megrendezésre. A tanulók kiveszik részüket az iskola életének irányításában és szervezésében, ezáltal javul az iskolához való viszonyuk is.

A mi elképzeléseink szerint azok a jó iskolák, amelyek autonóm intézményként működnek, van jövőképük és küldetésnyilatkozatuk, saját iskolakultúrával (szellemiséggel) rendelkeznek, megvan a saját arculatuk, élükön jól felkészült igazgató áll, képzett tanerőkkel rendelkeznek, akik állandóan tovább képezik magukat. Az iskolában zajló folyamatok átláthatóak és kiszámíthatóak, a pedagógiai programok széles kínálatával rendelkeznek, működésükre a partnerközpontúság jellemző, „hasznos” dolgokat tanítanak, humánus vizsgáztatási (számonkérési) eljárásokat alkalmaznak, kicsi a lemorzsolódás (a beiratkozott tanulók döntő többsége tanulmányait sikeresen befejezi), megtanítják a diákot tanulni, és felkészítik őket az élethosszig tartó tanulásra. A jó iskola egyik legfontosabb ismérve tehát az, hogy önálló arculattal rendelkezik és van jövőképe.

Albert Sándor

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria