KI AZ IGAZI BARÁT?

Az igazi barát egy olyan személy, akiben vakon is megbízunk. Ha valakinek van egy igazi barátja, az nagyon szerencsésnek mondhatja magát. Manapság már nagyon ritka az igaz barátság, ezért ha nekünk ad az élet egy igazi barátot, nagyon becsüljük meg! Az igaz barát mindig figyel arra, mit mondok neki. Érdekli őt, hogy mi történt velem. Mindig megért, elhiszi, amit mondok neki és tényleg vakon megbízik bennem. A legfontosabb pedig az, hogy mindig őszinte velem kapcsolatban. Ha valami nem tetszik neki, amit csinálok, vagy ha valami rosszat mondok, akkor ő elmondja a véleményét nekem. Még rengeteg más fontos dolog van egy barátságban, de egy igazi barát megérdemli, hogy én is viszonozzam neki azokat a dolgokat, amiket ő tesz velem. Ha segítségre szorul, akkor én segítek neki, ha tudok. Mindez szép és jó, de vannak olyan barátok is, akik csak kihasználnak. Például ha segítségre szorul, akkor tudja, hogy hol talál engem, de ha nekem kell valami tőle, akkor inkább elfordul, csak hogy ne kelljen segítenie.

Az igazi barát ritka, de ha nekünk jutott egy, vigyázzunk rá, hogy az élet minden perce, amit együtt töltünk, jó legyen.

Mezzei Kriszti, 8. osztály

Akinek egy igazi barátja van, az nagyon szerencsésnek mondatja magát.

Szerintem egy igaz barátnak főleg segítőkésznek, odaadónak, figyelmesnek és megbízhatónak kell lennie. Nem csak nekünk kell jót kapni egy barátunktól, a jószívűséget nekünk is viszonoznunk kell. Egy barátot könnyen el is veszíthetünk. A legtöbb ember néha túlságosan megbízik egy barátjában, akiről alig tud valamit, és ez a”barát” gyakran kihasználja a másik ember jószívűségét. Az ilyen embereket bárminek lehet nevezni, csak barátnak nem. Ilyesmi velem szerencsére nem történt és remélem, hogy nem is fog, mert akkor nagyot csalódnék. Én szerencsésnek mondhatom magamat, mert egy nagyon jó barátomra, Krisztire, mindig számíthatok. Amikor beteg, szinte mindig leírom neki a leckét, és ezt ő is viszonozza, ha esetleg én is megbetegednék. Amit nem értek, ő mindig elmagyarázza. Nagyon hálás vagyok neki minden jóért, amit értem tesz. Tényleg nagyon szerencsés vagyok, hogy ilyen barátom van. A legtöbb ember nem veszi figyelembe, hogy mit jelent a barátság valójában, az ilyen emberből pedig nem is válhat egy megbízható, igazi barát. Aki viszont figyelembe veszi a körülötte élő embereket és tudja, hogy mit jelent a barátság szó fogalma, abból az emberből egy nagyon jó barát válhat. Egy jó barátot az életben nagyon jól meg kell becsülni. Aki viszont minden barátját elutasítja, az később magára maradhat.

Egy igaz barátság néha értékesebb az aranynál.

Kvarda Noémi, 8. osztály

A barátság egy olyan kapcsolat az emberek között, ami semmilyen más teremtmények közöttivel össze nem hasonlítható kötelék. Az igazi barátság csak úgy jöhet létre, ha mind a kettő ember akarja. Az embereknek nem csak egy barátjuk lehet. Sok esetben az embereknek nem sok barátjuk van. De az igaz barátból eléggé kevés van. Éppen ezért nagyon meg kell becsülni őket. A baráti kapcsolat nem mindig egyik napról a másikra alakul ki. Az igaz barát a bajban mindig mellénk áll és segít nekünk. Gyakran ő az a személy, aki a leghamarabb észreveszi, ha valami nincs rendben velünk. A baráti kapcsolat nagyon erős, néha a rokoni kapcsolatnál is erősseb.

A barátokról van egy mondás is: Az igaz barátot a bajban ismered meg! A barát soha nem vár arra, hogy kérjék, hanem egyből cselekszik és a másik érdekeit szolgálja. A barátokra bármilyen helyzetekben lehet számítani. Az igazi baráttal meg lehet osztani legféltettebb titkainkat. Nem kell attól félni, hogy bárki másnak elmondja. Vele őszintén lehet beszélgetni bármiről. Rengeteg jellemzőt lehet mondani az igaz barátokra, pl.: kedves, megértő, segítőkész, odaadó. Azt nem nevezhetjük igazi barátnak, aki a másik érdekeire mutat. Gyakran előfordul ilyen is.

Minden ember vágya, hogy megtalálja az igazi barátot. Aki sokat tesz érte, az előbb–utóbb meg is találja.

Kalmár Norbert, 8. osztály