Emlékezés és jövőépítés Oklevél Dupla jubileum Pályáztak, nyertek Lufikkal üzentek Közös magyar-szlovák gyermeknap Összeköt a barátság és a lehetőség

Mások rólunk

Dupla jubileum

Dupla jubileum a felsőpatonyi iskolában

2010. június 30. szerda, 16:00 | ÚJ Szó

A rendezvény záróakkordja – a közös faültetés (Fogas Ferenc felvétele)

LŐRINCZ ADRIÁN

Felsőpatony. Fennállásának ötvenedik, a mezőörsi Weöres Sándor Általános Iskolával kötött barátságnak pedig tizenötödik évfordulóját ünnepelte a felsőpatonyi alapiskola. A két nagyszabású jubileumra ünnepséggel emlékeztek.

A fél évszázad során mintegy 160 pedagógus oktatta az iskola 1451 diákját; a tanintézmény megalapítása óta a jól felszerelt iskolák sorát gyarapította. 2002-ben, a tanintézetek finanszírozásról szóló törvény életbe lépésével helyzete nehezebbé vált – a normatív támogatások épp csak az iskola fenntartására elegendőek. A tanulók száma évről évre 10-15 fővel csökken, jelenleg 103 diák jár ide.

„Egy időben a nyolcosztályos gimnáziumok, majd a speciális sport- és nyelvi osztályokat létrehozó városi iskolák jelentettek számunkra konkurenciát – mondja Horváth Zoltán igazgató. – Mi nem tehetjük meg, hogy egy évfolyamban több osztályt indítsunk, ezt a létszám sem teszi lehetővé.”

A mezőőrsi általános iskolával a felsőpatonyiak 1995-ben vették fel a kapcsolatot; azóta számos közös nyári tábort, sítúrát, kulturális rendezvényt szerveztek. A 2009/10-es tanévben egy sikeres projektnek köszönhetően mindezt rendezvénysorozattá gyúrták, erdei iskolai oktatással, pedagógus-továbbképzéssel, opera- és színházlátogatással, valamint gyermeknapi rendezvényekkel egészítve ki. A tanintézmény a nyári vakáció alatt tizenkettedik alkalommal rendezi meg a gyerekek körében népszerű kézműves tábort.

Az egyéves kifutású nemzetközi projekt ünnepélyes zárórendezvényére június 26-án került sor; ennek tiszteletére a két tanintézmény pedagógusai fát ültettek el az iskola udvarán