2015

Navigácia

RÓLAM ELÉRHETŐSÉGEK ÚJSÁGCIKKEK VELEM 1 ÚJSÁGCIKKEK VELEM 2 FÖLDRAJZ GEOGRÁFIA LINKEK FILMEK TÉRKÉPEK FELFEDEZŐK V. OSZTÁLY VI. OSZTÁLY VII. OSZTÁLY VIII. OSZTÁLY IX. OSZTÁLY SZTRÁJK KÖRNYEI ELISMERÉS KONFERENCIA KOMÁROMI FELSZÓLALÁSOM TÁVOKTATÁS

Mgr. Zoltán Horváth

ÚJSÁGCIKKEK VELEM 1

 

Szénszünetből sztrájkszünet

Az oktatási intézmények pedagógusai és egyéb alkalmazottai június 20-án országos sztrájkot tartottak, az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezete múlt heti szerdai felhívására reagálva. A munkabeszüntetés reggel hattól este hat óráig tartott. A Dunaszerdahelyi járás közel 160 tanintézményének mintegy 92 százaléka támogatta a demonstrációt - tájékoztatta lapunkat Horváth Zoltán, a pedagógus-szakszervezet járási vezetője.

 

 

   
 

Csölle Teréz: Intézményünk minden egyes alkalmazottja csatlakozott a központi szakszervezet felhívásához
   
 

Ibolya Olivér: Bízom abban, hogy lesz értelme a sztrájknak
   
 

Dávid László: Lépnünk kell, hiszen komoly a probléma
   
 

Csiba Lídia: A felső tagozatosoknak elmagyaráztuk, miért csatlakoztunk a pénteki megmozduláshoz
   
 

Horváth Zoltán: Őszre, mikor a fűtési idény kezdetét veszi, egy korona tartalékunk sem lesz

A szakszervezeti útmutató alapján 12 órára lezárták az iskolákat, óvodákat, és a sztrájkbizottság tagjain kívül senki nem tartózkodhatott az épületekben. A tiltakozó akcióba bekapcsolódó iskolai alkalmazottaknak a pénteki napért nem jár fizetés. A pedagógusok a kormánytól az idei évben az iskolák működtetésére további 1,2 milliárd koronát követelnek, a regionális oktatásügyre pedig a jövő évben 2 milliárdos bővítést kérnek, továbbá a pedagógusi reálbérek minimális növekedéséhez 4 milliárd koronát követelnek, és határozottan kitartanak amellett, hogy a 13. havi bérek felének kifizetését, melyet a közalkalmazotti törvény tervezett módosítása veszélyeztet, ne helyezzék hatályon kívül.
Megszólaltattunk néhány régióbeli igazgatót, mondják el véleményüket a demonstrációról.
- Bár iskolánkban nincs szakszervezet, az alkalmazotti tanács foglalkozott a demonstráció előkészítésével. Elmondhatom, intézményünk minden egyes alkalmazottja csatlakozott a központi szakszervezeti felhíváshoz - informált bennünket Csölle Teréz, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola igazgatónője, majd hozzátette: - A pénteki napom egyébként munkával telt, az iskola ügyes-bajos dolgaival foglalkoztam otthon.
- Alkalmazottaink egy tiltakozás ellenében megszavazták a csatlakozást a sztrájkhoz. Nagyon sajnálom, hogy a demonstráció eszközeihez kell nyúlnunk. Szomorú, hogy nem összpontosíthatunk kizárólag az oktató-nevelő munkára. Az iskola működési feltételeihez szükséges anyagiak előteremtését és az alkalmazottak bérének méltó rangsorolását nem nekünk kellene követelnünk, hiszen ez rengeteg energiát elvesz tőlünk. Ugyanakkor bízom abban, hogy lesz értelme a sztrájknak - mondta Ibolya Olivér, a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója.
A Nagymagyari Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója, Dávid László ottjártunkkor elmondta, írásban értesítették a szülőket, hogy az iskola csatlakozik az országos sztrájfelhíváshoz. - Lépnünk kell, ugyanis a probléma súlyos. Hiszen el vagyunk lehetetlenítve. Szeptembertől számos iskolának nincs meg a szükséges anyagi fedezete a fenntartására, hogy ne szóljunk a bérekről vagy a közalkalmazotti törvény módosításáról.
Csallóközcsütörtökön Csiba Lídia megbízott igazgató fogadott bennünket. - Természetesen egyhangúan támogatjuk a felhívást, és csatlakoztunk a sztrájkhoz. A felső évfolyamokban elmagyaráztuk a tanulóknak is, miért csatlakoztunk a pénteki megmozduláshoz, míg az alsó tagozaton beírtuk a gyermekek ellenőrző füzetébe, hogy a szülők megértsék, miről van szó.
Végezetül Horváth Zoltán, a Felső-patonyi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatóját, a pedagógusok szakszervezete járási sztrájkbizottságának koordinátorát kérdeztük. - Mivel az iskolai intézmények fenntartási költségeinek hiánya mellett problemát jelent az alkalmazottak aránytalanul alacsony bérezési rendszere is, szükséges, hogy felkeltsük az illetékesek figyelmét. A 2003-as évre vonatkozó kollektív szerződést több esetben megszegte a kormány. Csúszik a nem pedagógusi és a pedagógusi bérek emelése, eltörölték az év végén esedékes 13. bér felének kifizetését, nem jutott pénz az alkalmazottak előirányzott kétszázalékos nyugdíjbiztosításának fedezésére sem, és az oktatási intézmények fenntartásának finanszírozása katasztrofális helyzetbe került. A legtöbb iskolának már elfogyott a pénze vagy maximum szeptember elejéig tudják fedezni kiadásaikat. Őszre, mikor a fűtési idény kezdetét veszi, egy korona tartalékunk sem lesz. A közalkalmazotti törvény előírta bértáblázatokat is törölnék 2004. január 1-jétől, ami azt jelenti, hogy függetlenül attól, milyen végzettsége és hány ledolgozott éve van egyes pedagógusnak, egységes fizetést kapna mindenki. Ez újabb pénzelvonást jelent. Amennyiben a második sztrájk sem hoz pozitív változást, szeptemberben meghatározatlan időre sztrájkba lép a pedagógus társadalom. Előfordulhat, hogy nem lesz tanévnyitó sem!
(turczi)


 http://www.parameter.sk/csallokoz.sk/archiv/200326/default.php?filer=cikk2.htm 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským Horná Potôň - Magyar Tannyelvű Alapiskola Felsőpatony
    Hlavná 120, 930 36 Horná Potôň
  • +421 031 5511279
    +420 903 457450

Fotogaléria