RÓLAM ELÉRHETŐSÉGEK ÚJSÁGCIKKEK VELEM 1 ÚJSÁGCIKKEK VELEM 2 FÖLDRAJZ GEOGRÁFIA LINKEK FILMEK TÉRKÉPEK FELFEDEZŐK V. OSZTÁLY VI. OSZTÁLY VII. OSZTÁLY VIII. OSZTÁLY IX. OSZTÁLY SZTRÁJK KÖRNYEI ELISMERÉS KONFERENCIA KOMÁROMI FELSZÓLALÁSOM TÁVOKTATÁS

Mgr. Zoltán Horváth

SZTRÁJK

Čaplovič tárgyalni fog a tanárokkal

Pozsony |

Nem volt eredménytelen a tegnapi országos pedagógussztrájk. Dušan Čaplovič oktatásügyi miniszter megígérte, hogy tárgyalóasztalhoz ül a tanárok képviselőivel. A tárcavezető szerint a havi átlagbér legfeljebb 1,2-szeresére emelkedhetnek a tanárbérek ebben a kormányciklusban.

Aki fúj: Horváth Zoltán felsőpatonyi iskolaigazgató, szakszervezeti vezető. Az iskolaügy kritikus állapotára kívánta felhívni a figyelmet
(Somogyi Tibor felvétele)

Jövő héten ülnének tárgyalóasztalhoz a kormány és az oktatásügyi alkalmazottak szakszervezetének (OZPŠaV) a képviselői. Utóbbiak 10%-os béremelést szeretnének, és azt, hogy a GDP 5 százalékát az állam az oktatásügyre fordítsa. Az esetleges további sztrájkról az egyeztetés után döntenek, nyilatkozta Pavel Ondek szakszervezeti elnök. A megbeszélésre a többi oktatásügyi érdekképviseletet is meghívják.

Atanároktegnapi sztrájkjátaz oktatásügyi miniszter legitimnek nevezte. Dušan Čaplovič (Smer) kifejtette: hajlandó tárgyalni a szakszervezetekkel. Egyben leszögezte, csak reális követelésekről lehet egyeztetni. „Az, hogy a GDP 5 százalékát az oktatásügyre fordítsa az állam, a jelenlegi helyzetben elképzelhetetlen” – mondta. Abéremeléseket, elmondása szerint, prioritásként kezelik majd a 2013-as költségvetés októberi véglegesítésénél. „Nem vagyok jós, nem tudom, hány százalékos béremeléstsikerül keresztülvinni”– bocsátotta előre a miniszter. Szerinte ugyanakkor ebben a kormányciklusban legfeljebb a bruttó hazai átlagbér (781 euró) 1,2-szeresére emelkedhetne a tanárokfizetése.

A szakszervezet adatai szerint tegnap az alapiskolák 90, a középiskolák 80, a főiskolák 30 százaléka csatlakozott a munkabeszüntetéshez. A TASR hírügynökség szerint Zsolna megyében 50 százalékos sem volt a részvétel, a legtöbb iskola pedig Besztercebánya megyében tartott zárva. Sok olyan iskola volt, ahol tanítottak, de támogatásukról biztosították a sztrájkolókat. Ezzel szemben például a pozsonyi Egyházi Konzervatóriumbannemvolt tanítás, de bejelentették, nem tudnak a szakszervezetmögéállni,mertaz korábban az egyházi iskolák állami támogatásának az eltörlését javasolta.