A DÖK A DÖK Alapszabályzata A DÖK munkaterve - I. félév A DÖK munkaterve - II. félév A DÖK vezetősége Díjazottak

DÖK

A DÖK Alapszabályzata

Felsőpatonyi  Magyar  Tannyelvű  Alapiskola

ISKOLAI  DIÁKÖNKORMÁNYZAT SZABÁLYZATA

Érvényes: 2011. október hótól

A Felsőpatonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola diákönkormányzatának szervezeti és működési szabályzata

Ezen szervezeti és működési szabályzat

a Felsőpatonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola tanulói, tanulóközösségei által létrehozott diákönkormányzat szervezeti felépítését

és működési rendjét szabályozza.

A diákönkormányzat célja, feladata

1. A diákönkormányzat feladata, hogy tagjainak érdekeit képviselje és az érintett  tanulók érdekeiben eljárjon.

2. A diákönkormányzat tevékenysége a tanulókat érintő valamennyi kérdésre kiterjed.

3. A diákönkormányzat a tanulói érdekképviseleten túl részt vesz az iskolai élet alábbi területeinek segítésében, szervezésében is:

• A tanulmányi munka (versenyek, vetélkedők, pályázatok, gyűjtések stb.)
  • Sportélet
  • Túrák, kirándulások szervezése
  • Kulturális programok szervezése
  • Iskolaújság: MI-TI-ŐK

A diákönkormányzat tagjai

1. A diákönkormányzatot az alábbi tanulóközösséghez tartozók alkotják:

Szerkezeti felépítése és tagjai:         tagja minden tanuló

Vezető szervei:                              ISKOLAI   DIÁKTANÁCS  -  IDT

OSZTÁLY   DIÁKTANÁCS - ODT

A diákönkormányzat tagjai lehetnek az iskolával tanulói jogviszonyban álló tanulók.

A diákönkormányzati tagság megszűnik, ha a tanuló jogviszony megszűnik.

A diákönkormányzat tagjai egyidejűleg más diákönkormányzatnak is tagjai lehetnek.

2. A diákönkormányzat minden tagjának joga a tisztségviselők megválasztásában részt venni mint választó és mint választható személy.

3. A diákönkormányzat minden tagjának joga a diákönkormányzat bármely  tisztségviselőjéhez kérdést intézni és arra érdemleges választ kapni.

A diákönkormányzat szervezeti felépítése és működése

Az osztálydiáktanács - ODT

A diákönkormányzathoz tartozó tanulóközösségek tagjai közül 7 fő vezetőséget ( képviselőt ) választanak.

A tanulóközösségek vezetőségének (ODT) tagjai az alábbi feladatokat látják el :

• Elnök
  • Alelnök
  • Tanulmányi felelős
  • Sportfelelős
  • Faliújságfelelős
  • Pénztáros
  • Tisztaságfelelős

A tanulóközösség választott vezetősége a tanulóközösség érdekvédelmét, életének szervezését látja el, üléseit szükség szerint tartja.

Munkájáról köteles folyamatosan tájékoztatni az őt megválasztó közösséget.

A tanulóközösség által választott küldöttek képviselik az őket választó  tanulóközösségeket a diákönkormányzat iskolai vezetőségében – IDT - ben, illetve tájékoztatják  megválasztóikat  az  iskolai  vezetőség  tevékenységéről,

az aktuális feladatokról.

Az iskolai diáktanács - (IDT) vezetősége

Az iskolai diáktanács vezetőségét a diákönkormányzat tagjai egyénileg, titkos szavazással választják meg.

A diákönkormányzat vezetősége 3 főből áll: ELNÖK, ALELNÖK, TITKÁR.

A diákvezető feladata a vezetőség üléseinek összehívása, előkészítése, a hozott döntések, határozatok  végrehajtásának figyelemmel kísérése.

A vezetőség üléseit féléves munkaterv szerint havonta tartja.

A vezetőség ülései a személyi ügyek tárgyalását kivéve nyilvánosak.

A vezetőség külön döntése alapján más ügyben is tarthat zárt ülést.

A vezetőség döntéseit szóban, egyszerű többséggel hozza. Külön döntés alapján a döntést titkos szavazással is meg lehet hozni.

A vezetőség üléseiről írásos emlékeztető, külön döntés esetén részletes, szó szerinti jegyzőkönyv készül.

A  vezetőség hetente egyszer konzultációs – fogadó  órát  tart,  amelyen  az  IDT  vagy  az ODT tagjai javaslatokat tehetnek, illetve a problémák orvoslását igényelhetik.

Az iskolai diáktanács vezetősége:

• Megválasztja a vezetőség tisztségviselőit.
  • Megválasztja a diákönkormányzat képviselő személyeket az iskola igazgatóságával, a nevelőtestülettel való kapcsolattartásra.
  • Részt vesz a tanulók szabadidős, tanórán kívüli iskola programjainak megszervezésében.
  • Tagjain keresztül tájékoztatja a tanulóközösségeket az igazgatóság döntéseiről.
  • Elfogadja a diákönkormányzat két féléves munkatervét.
  • Rendelkezik a diákönkormányzat által felhasználható pénzeszközök felett.
  • Csatlakozhat a diákönkormányzatok területi vagy országos szervezetéhez, szövetségéhez.

Az iskolai diáktanács vezetőségének kötelessége, hogy:

• Személyi döntései, a szervezeti és működési szabályzat, valamint a két  féléves munkaterv elfogadása előtt kikérje az őt megválasztó tanulóközösségek, tanulók véleményét.
  • Évente két alkalommal a diákönkormányzat tagjait összehívja és tájékoztassa a vezetőség által végzett munkáról.
  • A diákönkormányzat vezetőségének megbizatása 1 tanévre szól.

Képviselet, kapcsolattartás

A diákönkormányzatot az iskola igazgatóságával, a nevelőtestülettel való kapcsolattartásban segítő nagykorú személy, személyek képviselik.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

1. A szervezeti és működési szabályzat módosítását a diákönkormányzat  bármely tagja kezdeményezheti.

2. A szervezeti és működési szabályzatot a tagok véleményének meghallgatása után a diákönkormányzat vezetősége fogadja el, majd a nevelőtestület jóváhagyása után lép életbe.

Ezt a szervezeti és működési szabályzatot a diákönkormányzat vezetősége  2011. szeptember 22-én fogadta el.

Miklós János                    Mgr. Horváth Zoltán                    Mgr. Tárnok Renáta, Mgr. Patassy Melinda

diákönkormányzat vezetője                       az iskola igazgatója                                          diákönkormányzatot segítő pedagógusok